12
شرکت نفت خزر / نمایش جزییات خبر

پایان حفاری دومین چاه اکتشافی خزر در بهار 93

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت خزر ، حفاری دومین چاه اکتشافی میدان سردارجنگل که با هدف حفاری تا عمق 4022 متری در دستور کار این شرکت قرار دارد، به عمق 2440 متری رسید.

 
 
پایان حفاری دومین چاه اکتشافی خزر در بهار 93

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت خزر ، حفاری دومین چاه اکتشافی میدان سردارجنگل که با هدف حفاری تا عمق 4022 متری در دستور کار این شرکت قرار دارد، به عمق 2440 متری رسید.

مهندس اعتمادی ، مدیر اکتشاف شرکت نفت خزر با اشاره به افزایش عمق حفاری چاه دوم اکتشافی میدان سردارجنگل تا 2440 متر اعلام کرد: در صورتی که مانع خاصی در مسیر حفاری نباشد، حفاری این چاه تا عمق پیش بینی شده در برنامه، تا خرداد ماه سال آینده پایان می یابد.

یوسف اعتمادی با بیان این مطلب افزود: هم اکنون متخصصان شرکت نفت خزر در تلاشند لوله های جداری "8/7 9 را تا عمق تقریبی 2440 متری برانند و در نهایت حفاری این چاه می بایستی تا عمق پیش بینی شده 4022 متری ادامه یابد .

وی با یادآوری اینکه همواره امکان توقف عملیات حفاری با توجه به شرایط پیش رو وجود دارد، تصریح نمود : ادامه عملیات حفاری تا عمق 4022 متر به شرایط بستگی دارد و اگر موانعی مانند گل فشان و یا گسل های بزرگ وجود نداشته باشد ، ادامه عملیات حفاری تا عمق مورد نظر ممکن خواهد شد.

مهندس اعتمادی با تاکید بر پیشروی صنعت حفاری در آب های عمیق ایران در مقایسه با دیگر کشورهای حاشیه خزر اظهار داشت: در حال حاضر، شرکت B.P مشغول حفاری در آب های خزر برای جمهوری آذربایجان است و در حالیکه عمق آب در این حوزه 400 متر است، ایران امکان حفاری تا عمق هزار متری دریا را نیز دارد.

مدیر اکتشاف شرکت نفت خزر، پیشتر از انجام عملیات موفقیت آمیز راندن لوله آستری 16 اینچ در چاه دوم اکتشافی میدان سردارجنگل خبر داده و گفته بود: با گشاد کردن حفره چاه از 2/1 17 اینچ به 21 اینچ تا عمق 1660 متری، امکان راندن لوله آستری 16 اینچ به داخل حفره فراهم شد.

وی یادآور شده بود: با توجه به اندازه نامتعارف آستری 16 اینچ و پیچیدگی های کار، انجام این عملیات در آب های عمیق برای نخستین بار در ایران روی داد و در صورتی که با موفقیت همراه نمی شد، مشکلات عدیده ای در عملیات حفاری چاه دوم سردار جنگل ایجاد می شد.


 
۱۳ اسفند ۱۳۹۲
کد خبر : ۸۳۳

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.