12
وزیر نفت خبر داد

افزایش تولید از میدان‌های در حال بهره برداری با معرفی بسته 5 میلیارد دلاری جذب سرمایه

افزایش تولید از میدان‌های در حال بهره برداری با معرفی بسته 5 میلیارد دلاری جذب سرمایه
وزیر نفت گفت: در حال آماده کردن بسته ۵ میلیارد دلاری برای افزایش تولید از میدان های در حال تولید ظرف ۲ سال هستیم.

 

به گزارش شانا، بیژن زنگنه صبح امروز (سه شنبه، ۱۸ مهرماه) در سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو اظهار کرد: خیلی خوشحالم برای سومین بار در کنگره ای که از سوی باشگاه نفت و نیرو برگزار می شود، شرکت می کنم و از برگزار کنندگان و شرکت کنندگان آن تشکر می کنم.

وی با بیان این که خوشبختانه باشگاه نفت و نیرو و این کنگره در حال پیدا کردن مسیر خود است٬ تصریح کرد: خوشحالم این باشگاه به عنوان یک نهاد اثرگذار و غیردولتی که از روز نخست بر غیردولتی بودن آن تاکید شده بود به حیات خود ادامه می دهد و به رشد و بالندگی می رسد.

زنگنه با یادآوری این که ایده تشکیل باشگاه نفت و نیرو در سال ۹۰ و ۹۱ و با هدف تشکیل یک اتاق فکر برای بخش انرژی و نفت کشور که هیچ بار مالی و وابستگی به دولت نداشته باشد، شکل گرفت، تصریح کرد: جلسات این باشگاه به صورت ماهانه برگزار می شود و مطالب مطرح شده در این جلسات به صورت چاپی و همچنین بر روی تارنمای باشگاه نفت و نیرو که برای همه قابل دسترس است، قرار می گیرد.

وزیر نفت با بیان این که این باشگاه کمتر از ۲۰۰ عضو دارد که سبب نگرانی برخی ها شده است، ادامه داد: به هرحال همه مسایل این باشگاه شفاف است و هیچ رانت اطلاعاتی در آن وجود ندارد.

وی افزود: ما به دنبال تولید فکر و اندیشه هستیم و امیدواریم جوانهای بیشتری به عنوان اعضای پیوسته جذب این باشگاه شوند.

تکلیف تمام میدان های مشترک ۴ سال آینده مشخص می شود

زنگنه به قراردادهای جدید نفتی اشاره کرد و گفت: پیشرفت مذاکرات برای توسعه میدان های نفتی در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی خوب و قابل قبول است.

وی توسعه میدان های مشترک از جمله میدان های غرب کارون و افزایش بازیافت نفت از میدان های در حال بهره برداری را از اولویت توسعه صنعت عنوان کرد و گفت: سیاست دولت و وزارت نفت این است که تکلیف تمام میدان های مشترک ظرف چهار سال آینده روشن شود و پیمانکار برای توسعه آن تعیین کند که حرکت بزرگی است.

وزیر نفت ابراز امیدواری کرد، قراردادهای توسعه میدان های مشترک، با شرکتهای معتبر خارجی که حتما همکار داخلی دارند به امضا برسد.

زنگنه با بیان این که در حال آماده کردن بسته ۵ میلیارد دلاری برای افزایش تولید از میدان های در حال تولید ظرف ۲ سال هستیم٬ توضیح داد: بخش مهمی از این کار مربوط به ترمیم چاه ها و بخشی دیگر حفر چاه های جدید و رفع تنگناها در بخش رو سطحی و بهره برداری است که مربوط به میدان های متعددی در مناطق نفتخیز جنوب‌، مناطق مرکزی و فلات قاره است.

امضای قرارداد اف ال ان جی، بزودی

زنگنه با اشاره به موضوع جلوگیری از سوزاندن گازهای مشعل (No Flaring)، گفت: ظرف چهار سال آینده باید مسئله جلوگیری از سوختن گازهای مشعل را عملیاتی کنیم که ان‌شاءالله در اواخر این دولت موفق شویم گازهای همراه در حال سوختن قابل ذکری نداشته باشیم.

وی افزود: طرح‌های متعددی در این زمینه همانند ان جی ال ۳۱۰۰، ان جی ال ۳۲۰۰، ان جی ال خارک، بیدبلند ۲ در دست اجراست که البته کافی نیست و ما باید به روش‌های موفق از سوزندان گازهای همراه نفت جلوگیری کنیم.

وزیر نفت همچنین به موضوع گازرسانی پرداخت و با بیان این که گازرسانی به روستاها با قوت ادامه می‌یابد، افزود: اجرای طرح‌های ال ان جی جزو اولویت‌های صنعت نفت است و تلاش داریم پروژه ایران ال ان جی را به سامان برسانیم.

زنگنه با بیان این که قیمت گاز برای واحدهای کوچک ال ان جی تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن تجدید نظر شده است، گفت: این موضوع سبب ایجاد انگیزه می‌شود.

وی از امضای قرارداد نخستین قرارداد اف ال ان جی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: ظرفیت این اف ال ان جی حدود ۵۰۰ هزار تن در سال است که ما گاز آن را تامین می‌کنیم.

ضرورت توجه به بخش پایین دستی پتروشیمی

زنگنه با بیان این که در بخش پتروشیمی افزون بر کارهایی که باید در بخش پایه این صنعت انجام شود، باید بخش میان دستی، پایین دستی مورد توجه جدی قرار گیرد، افزود: باید با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت بتوانیم این صنایع را فعال کنیم.

وزیر نفت ادامه داد: قرار است امسال یک میلیون تن تامین خوراک صنایع پایین دستی افزایش یابد.

وی همچنین به موضوع ساخت پالایشگاه نفت اشاره کرد و گفت: برای مصارف داخلی نیاز به پالایشگاه نفت نداریم هدف از ساخت پالایشگاه باید صادرات فرآورده‌های نفتی باشد، البته پالایشگاه‌های موجود نیاز به بهسازی دارند تا کیفیت فرآورده‌ها با استانداردهای جدید هماهنگ شود.

تلاش برای سربلندی ایران

وزیر نفت با اشاره گذرا به تعدادی از فرصت‌های شغلی در صنعت نفت، گفت: فرصت‌های کار در ایران فراوان است و باید با نگاه سازندگی برای سربلندی و آینده کشور تلاش و از پرداختن به مسائلی که وقتمان را تلف می کند، صرفنظر کنیم.

زنگنه افزود: یکبار در مجلس گفتم و اینجا تکرار می‌کنم، می‌توانیم در افکار با هم مخالف باشیم، اشکالی ندارد اما با هم دشمن نباشیم زیرا ما در یک کشور هستیم و با یک هدف کار می‌کنیم و دشمنی معنا ندارد.

وی در پایان یادآور شد: برای این که هیچ شبهه‌ای نباشد، اعلام می‌کنم من هیچ مسئولیتی در باشگاه نفت و نیرو ندارم و تنها عضو آن هستم اما از این فکر نه تنها در باشگاه نفت و نیرو بلکه در هر بخش دیگری از کشور حمایت می‌کنم.


 

۱۸ مهر ۱۳۹۶
کد خبر : ۱,۲۱۷

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.