12

اجلاس وزیران خارجه پنج کشور ساحلی خزر در مسکو برگزار می شود

اجلاس وزیران خارجه پنج کشور ساحلی خزر در مسکو برگزار می شود
روسیه اعلام کرد اجلاس وزیران امور خارجه پنج کشور ساحلی دریای خزر روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری در مسکو برگزار می شود. مسکو خواهان توافق در باره متن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر است.

روسیه اعلام کرد اجلاس وزیران امور خارجه پنج کشور ساحلی دریای خزر روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری در مسکو برگزار می شود. مسکو خواهان توافق در باره متن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر است.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه در بیانیه ای با بیان این مطلب افزود: وزیران خارجه پنج کشور ساحلی دریای خزر شامل روسیه، ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان برای هفتمین بار نشست برگزار می کنند و در مرکز توجه آنها کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر قرار دارد.
در بیانیه گفته شده است: در این نشست در مسکو همچنین اسناد تنظیم کننده همکاری پنج کشور در دریای خزر در عرصه های مختلف همچون اقتصادی، حمل و نقل، دریانوردی نظامی، مبارزه با قاچاق کالا و ماهیگیری غیرقانونی، تامین امنیت کشتیرانی و سایر حوزه ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وزارت خارجه روسیه اعلام کرده است: وزیران خارجه پنج کشور ساحلی خزر در نشست خود در مسکو در باره مسائل مهم منطقه ای و بین المللی گفت وگو می کنند و هدف اصلی فراهم آوردن مقدمات اجلاس سران پنج کشور ساحلی در قزاقستان است.
در ادامه بیانیه آمده است: روسیه گفت وگوهای دوستانه و توام بااعتماد پنج کشور ساحلی خزر را عالی ارزیابی می کند و توافق نهایی در مورد متن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر و گسترش روابط سودمند همسایگان در خزر را در اولویت می داند.
تدوین رژیم حقوقی جدید دریای خزر یکی از مهم ترین مسائل پنج کشور حاشیه این دریا پس از فروپاشی شوروی در سال 1991میلادی است.
به گزارش ایرنا، دریای خزر افزون بر موقعیت حساس راهبردی و ارتباطی بین کشورهای ساحلی و همچنین زیست محیطی به عنوان بزرگترین دریاچه کره زمین که بیش از 1200 کیلومتر طول و 320 کیلومتر پهنا دارد؛ بر پایه پژوهش های انجام شده حدود 50 میلیارد بشکه نفت و 257تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی دارد.
پنج کشور حاشیه دریای خزر چارچوب کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریایی این منطقه را در نوامبر 2003 ( 1382 ) امضا کردند.
روسیه و قزاقستان به عنوان دو کشور بخش شمالی این دریا، در ژوئیه 1998 توافقنامه تعیین حدود در بستر شمالی دریای خزر را به منظور بهره برداری از ذخایر این دریا امضا کردند و در سال 2002 میلادی نیز این پروتکل را دوباره امضا کردند.
قزاقستان و جمهوری آذربایجان نیز در نوامبر 2001 و فوریه 2003 میلادی پروتکل تعیین حدود در بستر این دریا را امضا کردند و متعاقب آن سه کشور روسیه، قزاقستان و جمهوری آذربایجان در می 2003 میلادی در تعیین حدود بخش های مجاور دریای خزر به توافق رسیدند.
نشست های پیشین سران کشورهای ساحلی دریای خزر در سال 2002 در عشق آباد، 2007 در تهران، 2010 در باکو و 2014 در آستاراخان برگزار شد و قرار است نشست 2017 نیز در آستانه قزاقستان برگزار شود.

 

۱۲ آذر ۱۳۹۶
کد خبر : ۱,۲۷۵

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.