12

روزشمار فوران چاه در رگ‎سفید

روزشمار فوران چاه در رگ‎سفید
مهارگران فوران چاه 147 در رگ‎سفید، رگ خواب میدانی را در دست گرفتند که به اذعان کارشناسان و متخصصان دیروز و امروز صنعت نفت، قابل مقایسه با حوادث مشابهی از این دست نبود و از این رو، پیکار نفس‎گیرتری را می‎طلبید.

مهارگران فوران چاه 147 در رگسفید، رگ خواب میدانی را در دست گرفتند که به اذعان کارشناسان و متخصصان دیروز و امروز صنعت نفت، قابل مقایسه با حوادث مشابهی از این دست نبود و از این رو، پیکار نفسگیرتری را میطلبید.

حریق دکل 95 فتح: ظهر هفتمین روز آبان ماه امسال خبر میرسد دکل حفاری ۹۵ فتح شرکت ملی حفاری ایران در حین عملیات در چاه 147 رگسفید-2، حدفاصل شهرستان امیدیه-دیلم دچار آتش سوزی و منجر به جان باختن 2 تن از کارکنان این شرکت شده است. بلافاصله گروه‌های عملیاتی و پشتیبانی شرکت ملی حفاری و واحدهای پشتیبانی، امدادی و آتشنشانی شرکت بهرهبرداری نفت و گاز گچساران در موقعیت حضور پیدا کردند. شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از تشکیل کمیته بحران و اعزام فوری گروه فنی متشکل از مدیر امور فنی و معاونان با بالگرد، به منظور بررسی و ارزیابی اولیه به محل حادثه خبرداد و گروههای مختلف حفاری و مهندسی و ساختمان، زمینشناسی و حراست هم در فاصله کوتاهی در منطقه مستقر و ماشین آلات سنگین راهسازی به منظور ایجاد جاده دسترسی به موقعیت چاه، به سمت منطقه راهی شدند.

اندوه وزیر نفت: پیام وزیر نفت به دستمان میرسد. بیژن زنگنه در این پیام، درگذشت جانباختگان را در حین انجام وظیفه تسلیت گفته و تاکید کرده است: «لازم است مدیران ذیربط ضمن رسیدگی و همدردی با خانوادههای عزادار به سرعت و دقت نسبت به بررسی و شناسایی علت بروز این حادثه اندوه‌بار اقدام کنند.» همان روز، نماینده ویژهای از سوی زنگنه به منطقه اعزام میشود. محسن دلاویز در نخستین گزارشی که از حادثه روایت میکند، یادآور میشود سختگذر و تپهای بودن منطقه، راه دشواری را پیش روی مهارگران قرار داده است. با این همه هنوز عمق حادثه مشخص نیست؛ در این لحظهها آنچه سنگینی میکند، داغ از دست دادن فرزاد ارزانی و محمد سلیمی است.

50 تا 60 روز؛ برآورد اولیه: فردای روز حادثه (هشتم آبانماه)، محسن پاکنژاد، معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران، بیژن عالیپور، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و سپهر سپهری، مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران هم در رگسفیدند. نماینده ویژه وزیر نفت که وی را به طور مرتب در جریان گزارش وضع رگسفید قرار میدهد، در اظهارنظری درباره برآورد زمانی مهار آتشسوزی اعلام میکند: «با توجه به کوهستانی بودن منطقه و نبود جاده‌های مناسب برای حمل تانکرهای آب و دیگر تجهیزات، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است مهار کامل این حادثه به ٥٠ تا ٦٠ روز زمان نیاز دارد.» کسری نوری، مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت هم همان روز روی خط تلفنی اخبار نیمروزی شبکه یک سیما عنوان میکند: «پیش از به‌کارگیری هر روشی به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و کوهستانی بودن منطقه باید اقدام‌های اولیه‌ای همچون احداث جاده و ایجاد استخر بزرگ برای انتقال حداقل ۲۰۰ هزار بشکه آب انجام شود. روش‌های مختلفی برای مهار آتش انتخاب شده و انتخاب هر روش، فرآیند زمانی خاص خود را دارد.» بررسیها از وقوع حادثه در ابعادی بزرگ حکایت دارد. 

کفایت تجهیزات و امکانات: همزمان با بررسی حادثه در کمیتههای فنی و تخصصی، اعلام میشود تجهیزات و امکانات نفتخیز جنوب و ملی حفاری برای مقابله با فوران چاه 147 کافی است و  اگرچه به علت شرایط خاص طبیعت منطقه و دلایل فنی از جمله فشار بالای مخزن، آتشسوزی متفاوتی پیش روست، اما این حوادث در صنعت نفت کشور بیسابقه نیست و با امکانات تعریف شده و کار تیمی مناسب، عملیات مهار حریق ممکن است. بیش از هر چیز، به همراهی و عزم و اراده نیاز است که در رگسفید موج میزند و به گواه حاضران، در همین مدت کوتاه پس از وقوع حادثه، صحنههای بهیادماندنی بیشماری از وحدت و همدلی متخصصان حاضر در قلب این میدان نقش بسته است. گزارش عملکرد به صورت مستمر در اختیار وزیر نفت قرار میگیرد و اعلام میشود زنگنه خود نیز به زودی در منطقه حاضر خواهد شد. خوشبختانه حال چهار مصدوم حادثه روبه بهبود گزارش شده؛ اما ملال جانباختگان را مرهمی نیست.

صیانت از نیروی انسانی: مقرر شده است کمیته مدیریت بحران به صورت روزانه تشکیل جلسه دهد. رعایت اصول بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)، بالا بردن ضریب ایمنی عملیات و صیانت از نیروی انسانی، اولویت اصلی و مورد تاکید در منطقه اعلام شده و از این رو، تردد نیروهای عملیاتی با رعایت کامل اصول ایمنی در دستور کار قرار گرفته است. مراحل احداث جاده دسترسی به چاه ۱۴۷ رگسفید و محوطهسازی و تسطیح اطراف چاه آغاز شده تا متخصصان عملیاتی بتوانند برای تخلیه دکل و متعلقات آن وارد عمل شوند. مقرر شده هر دو روش مهار آتش از عمق (Bottom Kill) و مهار آتش از سطح (Top Kill) برای جلوگیری از فوت وقت مدنظر واقع شود.

آغاز ساخت استخر ذخیره آب: نهم آبانماه و تنها 2 روز پس از وقوع حادثه، رگسفید شاهد حجم وسیعی از کار و تلاش و تکاپوست. با آمادهسازی نسبی جادههای دسترسی به موقعیت چاه مشتعل ۱۴۷ رگسفید و امکانپذیر شدن تردد ماشینآلات سنگین، مراحل ساخت استخر ذخیره آب در مجاورت چاه آغاز شده است؛ استخری که با هدف پشتیبانی از عملیات مهار فوران چاه در ابعاد ۸۰ در ۸۰  با عمق پنج متر ساخته میشود. محل این استخر ایزوله در فاصله ۱۵۰ متری چاه ۱۴۷ درنظر گرفته شده و به موازات عملیات اجرایی ساخت آن توسط مدیریت مهندسی و ساختمان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، احداث پنج خط لوله تامین آب از رودخانه‌های زهره و داربهاره در برنامه قرار گرفته است. کمیته‌ای متشکل از اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم از محل حادثه آتش سوزی چاه ۱۴۷ رگسفید بازدید کردند.

تخلیه مخازن گازوئیل: صبح روز دهم آبانماه، عملیات احداث استخر تامین آب ۲۰۰ هزار بشکه‌ای از پیشرفت مناسبی برخوردار شده و به گفته مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، تا شب کار استخرها یکسره میشود. پیش از عملیات مهار چاه، تسطیح محوطه و پاکسازی دهانه چاه ضروری است و عملیات خارج کردن تجهیزات آسیبدیده محوطه و اطراف چاه در جریان است. گروه عملیاتی به طور هماهنگ با پشتیبانی خودروهای آتشنشان و حمایت تانکرهای آبپاش به کانون آتش نزدیک میشوند و بخشی از تجهیزات را از محوطه چاه خارج و به محل پیشبینی شده برای دپو انتقال میدهند. کار تخلیه ایمن مخازن گازوئیل که از جمله عوامل ایجاد خطر در محوطه چاه بود هم به پایان رسیده. مرضیه شاهدایی، قائم مقام وزیر نفت، در حاشیه اجلاسی در تهران، مهار فوران چاه 147 رگسفید را زمانبر پیشبینی میکند.

زنگنه در رگسفید: وزیر نفت (یازدهم آبانماه) در موقعیت چاه نفتی مشتعل ۱۴۷ میدان رگسفید حاضر شده است. علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت هم وی را همراهی میکند. مسئولان ذیربط درباره اقدام‌های انجام شده از جمله مراحل ساخت استخر ۲۰۰ هزار بشکهای ذخیره آب، محل استقرار (لوکیشن) دستگاه‌های حفاری و تسطیح و احداث جاده‌های جدید دسترسی به موقعیت چاه و تلاش شبانهروزی مهارگران به وزیر توضیح میدهند. زنگنه در جلسه‌ای به بررسی برنامه زمانبندی تدوین شده و راههای مورد نظر برای کنترل چاه میپردازد و تاکید میکند: «هر چند که سرعت در مهار آتش سوزی مهم است، اما حفظ جان و سلامت کارکنان باید در اولویت باشد.» وی این را هم اضافه میکند: «عملیات مهار آتش یک کار جمعی است که در آن قهرمانی فرد معنی ندارد؛ زیرا بدون انجام درست وظایف و مسئولیت‌ها از سوی یکایک عوامل و نیروها، کار به سرانجام نمی‌رسد.» شاید زنگنه پیشبینی کرده بود برخی رسانهها برای قهرمانسازی در این رویداد، چه‌‌ها در سر دارند.

احداث 250 کیلومتر خط لوله انتقال آب: همزمان با سومین روز برگزاری نمایشگاه نفت خوزستان (سیزدهم آبانماه)، عالیپور در نمایشگاه حاضر میشود و درباره آخرین اقدامات در رگ‌سفید، از احداث ۲۵۰ کیلومتر خط لوله انتقال آب در مدت چهار روز خبر میدهد و میگوید: «به زودی 2 دکل برای حفاری چاههای امدادی در منطقه مستقر میشوند.»

پاکسازی محوطه چاه: عملیات با جدیت ادامه دارد. (پانزدهم آبانماه) مدیرعامل شرکت ملی حفاری از اجرای پوشش «ژئوممبر» حوضچه ذخیره آب که به منظور تامین آب لازم برای خنکسازی محوطه عملیات در نظر گرفته شده و احداث محل و استقرار پمپهای آبرسانی مربوطه خبر میدهد. ساخت لوکیشن چاههای امدادی A و C و ساخت دو محل اردوگاهی برای این چاهها هم مراحل اجرایی را طبق برنامه پشت سر میگذارد. تا نیمه آبان، محمولههای متعددی از موتورهای اصلی دستگاه حفاری، اردوگاه سرچاهی و انبارها و تجهیزات حفاری از موقعیت چاه تخلیه شده که به گفته کارشناسان تنها پنج دستگاه ژنراتور برق دستگاه حفاری حدود سه میلیون یورو ارزش دارد و با توجه به سرعت عمل در تخلیه آنها از آسیب دیدگی جدی در امان ماندهاند. به موازات اقدامات میدانی و خارج کردن تجهیزات و ضایعات از  محوطه چاه، ۲ دستگاه حفاری با توان مناسب همراه با متعلقات، تامین مواد مورد نیاز جهت ساخت سیال کشتن چاه و عملیات سیمانکاری، طراحی و ساخت استینگر هم پیگیری و مقدمات انتقال این تجهیزات به محل چاه فراهم شده است. بررسیها حاکی‌ از آن ست که در این مدت، ۶۰ دستگاه ماشینآلات سنگین به همراه ۱۰ خودرو اسکورت برای تسهیل در انجام عملیات مهار چاه از سوی واحد ترابری و پشتیبانی تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به رگ سفید اعزام شده و در عین حال سوخترسانی به ماشینآلات فعال نیز از سوی مدیریت ترابری و پشتیبانی تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در جریان است. شامگاه 15 آبان، در ادامه پاکسازی محوطه چاه در حال فوران ۱۴۷ رگ سفید، با هماهنگی و انسجام تیم‌های عملیاتی، ۱۰ محموله دیگر از تجهیزات و ضایعات دستگاه حفاری ۹۵ تخلیه شد تا تعداد محمولههای تخلیه شده به 75 محموله برسد. در این عملیات، بخش قابل توجهی از پالتهای مواد سیال حفاری، هاپراسکید و مواد شیمیایی از محدوده چاه خارج و به محل پیشبینی شده برای انباشت انتقال یافته است. مقدمات پاکسازی چاه برای مهار از عمق آماده میشود.

پیشروی تا 30 متری مرکز حریق: با پایان مرحله راهسازی، احداث موقعیت کمپها و احداث استخر آب، عملیات پاکسازی تا ۳۰ متری مرکز حریق پیشروی کرده است. شانزدهم آبانماه، پنجمین مرحله عملیات پاکسازی محوطه چاه ۱۴۷ رگسفید در عملیاتی که چهار ساعت به طول انجامید، اجرا و در جریان آن، سه مخزن مملو از گل حفاری و سه دستگاه پمپ مستقر در محدوده آتش خارج شدند. عملیات تخلیه و پاکسازی محوطه چاه که با هدف دسترسی به مرکز آتش و کنترل فوران انجام میشود، به علت حرارت بسیار بالا، آلودگی سرسامآور صوتی و آلودگی محیط به مواد قابل اشتعال، یکی از حساسترین و پرخطرترین مراحل مهار چاه به شمار میرود. پاکنژاد که در موقعیت چاه حضور دارد، اعلام میکند: «ایجاد لوکیشن و کمپ‌های آنها رو به پایان است و در چند روز آینده برنامه استقرار دکل‌های شرکت ملی حفاری هم اجرایی میشود. در صورت طولانی شدن عملیات مهار از عمق، هرکدام ازچاه‌های دوگانه یاد شده که زودتر به عمق لازم برسد، عملیات کشتن چاه از عمق را به سامان میرساند.»

ششمین مرحله عملیات پاکسازی محوطه چاه ۱۴۷ رگسفید، شامگاه 17 آبان‌ماه اجرا میشود و در جریان آن، ۹ محموله دیگر از تجهیزات آسیبدیده در ضلع غربی چاه، از محدوده آتش جمعآوری و به بیرون از موقعیت منتقل و شرایط لازم برای ادامه عملیات با استفاده از اتیواگن (Athey Wagon)  فراهم میشود. حالا 10 روز از وقوع حادثه میگذرد و احداث خطوط لوله انتقال آب و استخر ذخیره آب، احداث موقعیت حفاری چاه‌های جدید، ایجاد زیرساخت‌های مخابراتی و ارتباطی و گسیل ماشین آلات و تجهیزات سنگین به منطقه، از برنامه تدوین شده، پیشی گرفته است.

انجام عملیات 6 ماهه در 2 هفته: در چند روز اخیر، کار احداث بیش از چهار جاده اعم از جاده دسترسی به چاه، جاده دسترسی به استخر و جاده بین استخر و محوطه غربی چاه و تعریض جاده اصلی چاه ۱۴۷ انجام شده و شنریزی این جادهها و دیگر راههای دسترسی هم در حال انجام است تا در صورت بارندگی، عملیات با مشکل مواجه نشود. مقرر شده ورودی لوکیشن C یعنی محل حفر چاه امدادی اول هم تعریض شود. 22 آبانماه اعلام شد سامانه انتقال و انباشت آب به محل چاه  شامل ۲ ایستگاه پمپاژ، ۵ خط لوله ۴، ۶ و ۸ اینچ، یک استخر ۱۳۰ هزار بشکهای به علاوه پمپهای سهگانه جدال با آتش (فایر فایتینگ) و خطوط انتقال آب به اتاقکهای مخصوص پرسنل آتش نشانی برای آبافشانی و ایجاد تونل آب روی نیروها و ادوات مهار چاه آماده شده است. افزون بر این، یک استخر کمکی به همراه ۳۲ دستگاه تانکر آبرسان برای جبران احتمالی ورود و خروج آب استخر اصلی پیش بینی شده تا در حین عملیات هیچ گونه مشکلی از بابت کم بودن آب وجود نداشته باشد. در روزهای آینده قرار است برای برداشتن بقایای دکل ۹۵ و پاکسازی کامل اطراف دهانه چاه با استفاده از چنگک متصل به دستگاه اتیواگن، به آتش حمله شود به این امید که با کنار زدن آهنآلات آوار شده روی دهانه چاه، شعله آتش حالت عمودی پیدا کند و تا حدی از دهانه چاه فاصله بگیرد. به موازات، کار احداث لوکیشن چاههای حفاری هم پیشرفت خوبی دارد. در این ارتباط تیم‌های عملیاتی، فنی و تخصصی و پشتیبانی نسبت به اورهال و مقاوم سازی (عایق بندی) ۲ دستگاه آتی واگن و انواع استینگر اقدام کردند و خودروهای سنگین برای انتقال تجهیزات و سایر ملزومات مورد نیاز تدارک دیده شده است. افشانههای آب (شیلترها) و هدرها برای ایجاد فرصت جهت نزدیک شدن مهارگران به دهانه چاه و کانون آتش نصب و آماده سازی شده است. محوطهسازی برای استقرار مخازن سیال و پمپهای فشار قوی تزریق سیال (پمپ تراک) به اتمام رسیده و ضمن تعریض جادههای دسترسی به چاه، تمهیدات لازم برای احتمال شرایط بارندگی پیشبینی و در دست اجراست. در این مدت کارهایی انجام شده که در حالت معمول به 6 تا 9 ماه زمان نیاز داشت.

خارجسازی بقایای دکل 95: 23 آبانماه در تهران، دلایل حادثه فوران و آتش سوزی چاه شماره ۱۴۷ میدان نفتی رگ سفید با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بررسی میشود و در رگسفید عملیات با جدیت ادامه دارد. 24 آبانماه، با راهاندازی سامانه خنککننده (کولینگ) و استفاده از ۲ دستگاه اتیواگن، ۲ محموله مخازن سیال از محوطه چاه ۱۴۷ رگسفید خارج شد و عملیات پاکسازی بقایای دکل ۹۵ از محوطه چاه شتاب بیشتری گرفت. گروه عملیات مهار فوران و آتش چاه ۱۴۷ میدان رگ سفید متشکل از متخصصان شرکت‌های ملی مناطق نفتخیز جنوب و ملی حفاری در یک عملیات فشرده چهار ساعته (ساعت ۲۰ تا ۲۴) زیر پوشش آب افشان‌ها و با خنک‌سازی اطراف چاه، ۲ محموله مخازن سیال را از درون آتش بیرون کشیدند و به تدریج زمینه دسترسی به سازه اصلی دکل در دهانه چاه را فراهم کردند.

از طرف دیگر، با پایان یافتن کار احداث لوکیشن C، دکل حفاری ۹۳ فتح به این موقعیت انتقال پیدا کرده است. در این موقعیت یک حلقه چاه عمودی برای مهار چاه از عمق حفاری می شود که در صورت عدم توفیق در عملیات مهار از سطح به عنوان گزینه دوم برای مهار چاه از عمق عمل خواهد کرد. با استقرار کامل این دکل، عملیات حفاری با هدف رسیدن به عمق ۲۴۰۰ متری و کنترل فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید در صورت عدم توفیق در مهار از سطح، آغاز میشود.

استقرار دکلها بر روی لوکیشنهای A و C: دکل حفاری ۹۳ فتح روی لوکیشن C برپا و گام اصلی برای انجام عملیات تخصصی مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید از عمق برداشته شده است. با نصب و برپایی این دکل و گردش مته حفاری، در عمل فاز اجرایی روش بستن چاه از عمق آغاز شده که بر اساس برنامه ریزی مهندسی حفاری، در عمق حدود ۲ هزار و ۴۰۰ متری چاه در حال فوران مسدود می‌شود و تحت کنترل قرار می‌گیرد. دستگاه حفاری ۹۴ فتح هم بر روی لوکیشن A، حفر چاه دوم را از زاویه دیگر برای کنترل فوران به زودی آغار می‌کند. فشار بیش از حد در سطح مخزن، دمای بالا، ذوب شدن تجهیزات و قطعات و درهم تنیدگی آنها در دهانه چاه، پاکسازی کانون آتش را از ضایعات دکل حفاری با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده، اما مهارگران مصمم هستند تا این کار دشوار را به سرانجام برسانند. با نصب و اثباد (Spud) دکل ۹۴ فتح، سوم آذرماه کار این دکل روی لوکیشن A آغاز میشود. این دستگاه، حفاری یک حلقه چاه جهتدار به متراژ حدود 2500 متر را بر عهده دارد.

آمادگی برای عملیات مهار از سطح: با آواربرداری بقایای دکل ٩٥ فتح از دهانه چاه ١٤٧ رگ سفید و پاکسازی کامل محوطه چاه، مقدمات آغاز عملیات مهار فوران از سطح فراهم شده است. پاکنژاد میگوید: «خوشبختانه امروز بعدازظهر (یکشنبه، پنجم آذرماه)، به لطف خداوند متعال و با همت و پشتکار ستودنی همکارانمان در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران، مهمترین گام در مسیر عملیات مهار فوران از سطح (Top Kill) چاه ۱۴۷ رگ سفید برداشته شد. این گام مهم، آواربرداری انبوهی از تجهیزات پرحجم و سنگین به وزن حدود ۳۰۰ تن باقیمانده از دکل حفاری ۹۵ فتح از روی دهانه چاه، هدایت شعله‌های سرکش و همچنین مسیر سیال خروجی از چاه به صورت عمودی بود که پس از چند بار تلاش و با وجود دشواریهای بسیار زیاد به سرانجام رسید.» اقدام بعدی، عملیات نصب استینگر، دودکش و متعلقات مربوطه است. آیا مهار از سطح در چاهی با این فشار امکانپذیر خواهد شد؟ به هر حال هیچ گزینه‏ای را نباید از دست داد. مهارگران در شرایط سختی با آتش چاه 147 رگسفید مقابله میکنند. فشار سرچاه حدود 2400 پیاسآی، دما در قسمتهای تحتانی فوران در دهانه چاه حدود ۹۰۰ درجه و گرادیان دما هشت درجه اعلام شده است. مهارگران در جریان عملیات مهار آتش در معرض دمایی در حدود ۶۰۰ درجه و صوت گوشخراشی بالغ بر ۱۸۰ دسیبل قرار میگیرند.

تمرکز بر روی عملیات مهار از عمق: چند مرحله استینگر با ابعاد مختلف در عملیات مهار از سطح به‏کار گرفته شده و موفقیتی حاصل نشده است. فشار، دما و حجم بالای گاز فوران کرده در چاه 147 در نوع خود یکی از  فوران‌‌های نادر در کشور را رقم زده است. شرایط خاص مخزن نفتی رگ سفید، حجم و فشار بالای سیال خروجی، هیچگونه تشابهی با فوران‌های پیش از این نداشته و خارج کردن بیش از ۳۰۰ تن ضایعات دستگاه حفاری ۹۵ فتح از یکسو و آسیب جدی به تجهیزات سرچاهی از جمله مجموعه شیرهای فوران‌گیر در دهانه چاه، روند عملیات از سطح را با کندی روبهرو کرده است. با این حال عزم مهارگران مثالزدنی است. ناامید نمیشوند و دیگر بار تلاش میکنند. به موازات، حفاری چاههای امدادی با قدرت ادامه دارد. 24 آذرماه، حفاری نخستین حلقه چاه امدادی به‌وسیله دستگاه حفاری ۹۳ فتح به عمق 2 هزار متری میرسد و مدیرعامل شرکت ملی حفاری پیشبینی میکند مته حفاری این چاه روی لوکشین C تا ۱۰ روز آینده به نقطه مورد نظر برای ارتباط با چاه در حال فوران برخورد کند؛ پیشبینیای که تقریبا درست هم از آب درآمد. متراژ حفاری روی لوکیشن A نیز به یک هزار و ۷۶۰ متر رسیده است. از هیچ تلاشی برای عملیات مهار از سطح فروگذار نشد و حالا تمرکز اصلی بر روی عملیات مهار از عمق است. اگر همه چیز خوب پیش برود، مهار فوران چاه در هفته نخست دی ماه محتمل است.

مهار فوران چاه 147 رگ سفید: شامگاه پنجم دیماه و پس از گذشت 58 روز، فوران چاه 147 مهار و فریاد «اللهاکبر» در رگسفید طنینانداز میشود. مهارگران فوران چاه 147 رگسفید، رگ خواب میدانی را در دست گرفتند که به اذعان کارشناسان و متخصصان دیروز و امروز صنعت نفت، قابل مقایسه با حوادث مشابهی از این دست نبوده و از این رو، پیکار نفسگیرتری را میطلبیده است. احداث 250 کیلومتر خط لوله انتقال آب و احداث استخر آب، احداث راههای دسترسی به موقعیت چاه، حفر 2 چاه امدادی با مجموع متراژ حفاری حدود چهار هزار متر در مدت زمانی کوتاه در کنار همجواری با گرمایی سوزان و صدایی گوش‏خراش، رکوردی تحسینبرانگیز از نفتیها بر جای گذاشت. مهارگران جانبرکف شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران، مردان اصلی این کارزار بودند.

هانیه موحد

 

۹ دی ۱۳۹۶
کد خبر : ۱,۲۸۶

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.