12
با رای موافق نمایندگان مجلس

دولت می‌تواند در صورت کاهش درآمدهای نفتی از حساب ذخیره ارزی برداشت کند

دولت می‌تواند در صورت کاهش درآمدهای نفتی از حساب ذخیره ارزی برداشت کند
نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه دادند در صورت کاهش درآمدهای نفتی، از محل ۵۰ درصد منابع حساب ذخیره ارزی برای جبران مابه‌التفاوت حاصل شده برداشت کند.


به گزارش خبرنگار شانا، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 11 بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی جزییات لایحه بودجه سال 97 کل کشور، بند (ج) تبصره (یک) این لایحه را تصویب کردند.

بر اساس این مصوبه، چنانچه درآمد دولت از محل صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز در سال ۱۳۹۷ کمتر از یک میلیون و 7 هزار و یکصد و 14 میلیارد و ۴۰۳ میلیون ریال شود، به دولت اجازه داده می‌شود از محل ۵۰ درصد منابع حساب ذخیره ارزی برای تامین مابه‌التفاوت حاصل شده اقدام کند.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در توضیح این بند، گفت: با دلار ۳۵۰۰ تومان منابع حاصل از فروش نفت ۱۰۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان می‌شود، قرار است که همان ابتدا از منابع حاصل از فروش نفت ۳۲ درصد برای سهم صندوق توسعه ملی واریز شود. جدا از این، حساب ذخیره ارزی وجود دارد که از سال ۸۷ بعد از برنامه سوم توسعه برای جلوگیری از نوسان‌های ارزی این حساب ایجاد شد.

وی ادامه داد: بر این اساس اگر بیشتر از رقمی که مجلس تصویب کرده، دولت درآمد نفتی کسب کند باید مازاد را به حساب ذخیره ارزی واریز کند. به عبارت دیگر، اگر درآمدها بیشتر از آنچه مصوب مجلس بود، تامین شود باید آن را به حساب ذخیره ارزی واریز کنیم.

نوبخت تصریح کرد: در این مصوبه مقرر شده اگر درآمدها محقق نشد، دولت می‌تواند از محل ۵۰ درصد منابع حساب ذخیره ارزی برداشت و برای جبران کسری بودجه از این حساب استفاده کند.

نمایندگان مجلس همچنین بند الحاقی (یک) به تبصره (یک) را در بخش درآمدی به دلیل مغایرت با سیاست‌های کلی و برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.

در این بند که به کمیسیون تلفیق ارجاع داده شد، شرکت ملی گاز ایران مکلف شده بود مبلغ 3 هزار میلیارد ریال را از محل سرجمع صادرات گاز طبیعی در سال ۹۷ هزینه کند و پس از پرداخت به حساب بدهکار دولت منظور و با خزانه‌داری کل کشور تسویه کند. این مبالغ جزو درآمد شرکت ملی گاز ایران به شمار نمی‌رفت.


۱۱ بهمن ۱۳۹۶
کد خبر : ۱,۳۰۱

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.