12
مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر:

استفاده از منابع دریای خزر همسو با صلح و امنیت منطقه باشد

استفاده از منابع دریای خزر همسو با صلح و امنیت منطقه باشد
مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: نهایی شدن پروتکل ایمنی دریانوردی در دریای خزر و استفاده از ظرفیت های آن همسو با صلح و امنیت از مهم ترین اولویت های اقتصادی منطقه است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «نادر پسنده» روز دوشنبه در چهارمین اجلاس بررسی همکاری‌ های کشورهای حاشیه خزر در زمینه ایمنی دریانوردی در این دریا در تهران افزود: دریای خزر به پنج کشور حاشیه آن تعلق دارد و کشورهای منطقه باید از منابع موجود این دریا در راستای برقراری امنیت و صلح به خوبی از آن استفاده کنند.
وی با بیان اینکه هر پنج کشور ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان به دنبال دریای خزر پاک و ایمن هستند، گفت: نمایندگان این کشورها در این اجلاس 2 روز تلاش خواهند کرد تا پروتکل ایمنی دریانوردی خزر به تصویب نهایی برسد.
مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: توافق بر بازرسی های همسان کشتی های تجاری و اجرای مقررات حاکم بر دریانوردی این دریا از مهم ترین اهداف این اجلاس در تهران است.
پسنده افزود: در آخرین اجلاس نمایندگان کشورهای حاشیه خزر توافق کردند در چهارمین اجلاس تهران با تشکیل 2 کمیته کار خود را به پیش ببرند و انتظار داریم نمایندگان کشورها بتوانند در حوزه ایمنی دریانوردی در خزر به یک تفاهم کلی دست پیدا کنند.
رئیس اداره ماهیگیری وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در این اجلاس گفت: تامین امنیت و اجرای مقررات و کنوانسیون های بین المللی در دریای خزر برای 5 کشور حاشیه آن مهم است و امیدواریم بتوانیم در این 2 روز به اهداف مورد نظر خود برسیم.
«وامیک رحیم اف» بر حفظ محیط زیست دریای خزر تاکید کرد و افزود: همه 5 کشور حاشیه خطزر باید به حفظ محیط زیست دریای خزر اهتمام داشته باشند تا مسایل زیست محیطی این دریا بیشتر حفظ شود.
در ادامه «هادی حق شناس» معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در حاشیه این اجلاس گفت: قوانین دریانوردی مصوب سازمان بین المللی دریانوردی(IMO)  به شرطی در دریای خزر قابلیت اجرایی دارد که توسط کشور ساحلی این دریا مورد پذیرش قرار گیرد.
وی با بیان اینکه تاکنون 50 کنوانسیون بین المللی دریانوردی توسط ایمو به تصویب رسیده است، افزود: در دریای خزر این قوانین و کنوانسیون ها به شرطی قابلیت اجرایی دارد که در مراجع رسمی کشورهای حاشیه خزر به تصویب رسیده و متناسب با منافع این کشورها باشد.
حق شناس تاکید کرد: حفظ ارتقای ایمنی دریانوردی در خزر و حفاظت از محیط زیست آن به عنوان بزرگترین دریاچه جهان اهمیت ویژه‌ای دارد و دستیابی به این اهداف و مواجهه با سوانح دریایی در خزر نیازمند اراده جدی و همکاری کشورهای حاشیه خزر است.
به گزارش ایرنا، چهارمین اجلاس و نشست بررسی همکاری های تامین ایمنی و امنیت دریانوردی در دریای خزر با حضور نمایندگانی از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان روزهای 19 و 20 آذر در هتل همای تهران برپاست؛ در این نشست، ایمنی دریانوردی شامل ایمنی تردد شناورها در دریای خزر و عملیات دریایی و نیز بهره مندی از ظرفیت های حقوقی در خصوص کنترل و بازرسی کشتی ها در این آبراهه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
موضوع اصلی این نشست، بررسی همکاری در زمینه تامین ایمنی دریانوردی در دریای خزر و مذاکره بر سر بهره مندی از ظرفیت های حقوقی تعدادی از کنوانسیون های دریایی سازمان بین المللی دریانوردی در خصوص کنترل و بازرسی کشتی ها در این دریا است.
ایمنی دریانوردی و بهسازی مکانیزم های تعامل در امور تجسس و نجات دریایی با لحاظ ویژگی های جغرافیایی و شرایط دریای خزر از دیگر مواردی است که در دستور کار اجلاس چهارم تهران قرار دارد.
کارشناسان معتقدند حفظ و ارتقای ایمنی دریانوردی در دریای خزر و حفاظت از محیط زیست آن به عنوان بزرگترین دریاچه جهان از اهمیت و اولویت ویژه ای برخوردار است و دستیابی به این هدف جز با اراده جدی و همکاری نزدیک میان کشورهای منطقه و تفاهم در اعمال مقررات یکسان تحقق نمی یابد.

۲۴ آذر ۱۳۹۷
کد خبر : ۱,۴۶۲

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.