12

پیام وزیر نفت به مناسبت «روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی»

پیام وزیر نفت به مناسبت «روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی»
وزیر نفت در پیامی با تبریک روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی تأکید کرد: مخاطرات ذاتی صنعت نفت ایجاب می‌کند نظام مدیریت شرایط اضطراری برای حصول آمادگی در واکنش به وضعیت‌های اضطراری محتمل، استقرار یافته و ارزیابی مداوم می‌شود.

به گزارش شانا، متن کامل پیام بیژن زنگنه، به مناسبت روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی به شرح زیر است:

«سالروز از خودگذشتگی آتش‌نشانان غیور در بمباران پالایشگاه آبادان در هفتم مهرماه ۱۳۵۹ و نام‌گذاری این روز تاریخی به‌عنوان روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی در تقارن با هفته دفاع مقدس، فرصتی مغتنم برای بازبینی عملکرد ایمنی و آتش‌نشانی، درس‌آموزی از حوادث، بهبود مستمر HSE در فرآیندهای کاری و ترویج فرهنگ پیشگیرانه ایمنی است.

واحدهای ایمنی و آتش‌نشانی در صنعت نفت قدمتی بیش از صد سال دارند و در سال‌های اخیر نیز به‌عنوان بخشی از سامانه مدیریت HSE در مسیر توسعه به بلوغ مناسبی رسیده‌اند. مهم‌ترین دستاورد مورد انتظار از نظام مدیریت ایمنی، استقرار رویکردهای پیشگیرانه در شناسایی و کنترل نظام‌مند مخاطرات است که این امر مستلزم طرح‌ریزی راهبردهای مدیریت ریسک و در عین حال بهبود یکپارچگی مکانیکی و قابلیت اطمینان تجهیزات فرآیندی است.

ماه‌های پایانی سال گذشته، صنعت نفت کشور نیز مشابه سایر ارکان جامعه متأثر از همه‌گیری جهانی بیماری نوظهور کووید -۱۹ بوده و تداوم شیوع گسترده این بیماری، مخاطراتی جدید را در صنعت نفت ایجاد کرده است و چون مأموریت ذاتی این صنعت، تأمین انرژی کشور است و در شرایط کنونی، استمرار و پایداری این مأموریت اهمیتی خاص دارد، بنابراین ضرورت دارد پروتکل‌های بهداشتی در این صنعت به‌گونه‌ای اجرا شود که با پیشگیری از وقوع حوادث، خدشه‌ای به تداوم عملیات و فعالیت‌ها در تأسیسات تولیدی و واحدهای عملیاتی و پشتیبانی وارد نشود. تقویت انضباط ایمنی، سرپرستی فعالیت‌ها و اجرای دقیق ضوابط و الزام‌های ایمنی، لایه حفاظتی محکمی در مقابل بروز خطاهای عملیاتی و نواقص تجهیزاتی منجر به بروز حوادث ایجاد خواهد کرد و از این رو از همه همکاران عزیز به‌ویژه مدیران صنعت نفت مؤکد درخواست می‌شود در اجرای دقیق و سختگیرانه ضوابط و دستورعمل‌های ابلاغی اهتمام ویژه داشته باشند.

علاوه بر تدابیر پیشگیرانه، مخاطرات ذاتی صنعت نفت ایجاب می‌کند نظام مدیریت شرایط اضطراری شامل فرآیندها، منابع و سامانه‌های مورد نیاز برای حصول آمادگی در واکنش به وضعیت‌های اضطراری محتمل، استقرار یافته و مورد ارزیابی مداوم قرار گیرد. همچنین با توجه به اینکه نیروی انسانی متخصص و حرفه‌ای یکی از عناصر کلیدی در این نظام است و آتش‌نشانان عزیز در رده‌های مختلف، بدنه اصلی این بخش را تشکیل می‌دهند، بنابراین در سال جاری با ابلاغ و اجرای طرح نوین ساماندهی مشاغل و ایستگاه‌های آتش‌نشانی صنعت نفت، تلاش خواهد شد کارکنان آتش‌نشانی به لحاظ صلاحیت حرفه‌ای و چارچوب سازمانی، به سطحی که شایستگی آن را دارند، ارتقا یافته و از مدیران ستادی و عملیاتی، انتظار دارد زمینه‌های لازم برای اجرای این طرح در شرکت‌ها و واحدهای تابعه را فراهم کنند.

در پایان از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر یکایک همکاران عزیز در خدمت به کشور عزیزمان سپاسگزارم. یقین داشته باشید اقدام‌های شبانه‌روزی شما در صیانت از سلامت نیروی انسانی، تأسیسات و محیط زیست به‌عنوان سرمایه‌های ملی کشور ماندگار خواهد شد.»

۸ مهر ۱۳۹۹
کد خبر : ۱,۶۵۴

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.