12

عملیات حفاری اکتشافی چاه هیرکان 1 آغاز شد

عملیات حفاری اکتشافی چاه هیرکان 1 آغاز شد
عملیات حفاری اکتشافی چاه هیرکان 1 در منطقه گمیشان استان گلستان آغاز شد.
به گزارش شانا، عملیات حفاری اکتشافی چاه هیرکان 1 ظهر امروز (شنبه، 14 فروردین ماه) با حضور مقام های دولتی، نمایندگان مجلس و مسئولان محلی در منطقه گمیشان استان گلستان آغاز شد.
بر اساس اعلام مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، به دنبال مأموریت محول شده به این مدیریت در سال 1396 طرح اکتشافی دشت خزر - جنوب گرگان شکل گرفت و برای حفاری چاه هیرکان بر اساس مطالعات انجام شده برنامه ریزی شد. انتخاب نام «هیرکان» برای این چاه نیز به پاس حفظ و نگهداری جنگل های هیرکانی به عنوان یک اثر منابع طبیعی است.
سیدصالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در این آیین با بیان اینکه این مدیریت از سال 1395 با در نظر گرفتن مأموریت های جدید شرکت ملی نفت در زمینه اکتشاف منابع هیدروکربنی، بررسی ظرفیت های موجود در خارج از حوضه رسوبی زاگرس را در دستور کار خود قرار داده است، اظهار کرد: هم اکنون فرآیندهای سنتی و قدیمی جای خود را به ابزارهای نوین مدیریتی داده و فرآیندهای جدید متناسب با مأموریت جدید تبیین شده است.
وی با بیان اینکه اکتشاف در حوضه زاگرس به پایان خود نزدیک می شود، افزود: طرح جدید اکتشافی، استان های شمالی را در بر گرفته و طبق رویه جدید، فرآیندهای اکتشافی شمال کشور با پروژه های کوتاه مدت و چابک آغاز می شود و به سمت ابرپروژه ها حرکت می کند.
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: چاه هیرکان، یک گام مجدد در مطالعه اکتشافی شمال کشور است و زمینه ساز کشف های بعدی در سه استان شمالی خواهد بود و با توجه به موقعیت راهبردی این منطقه امیدواریم با کشف منابع هیدروکربنی جدید، رونق اقتصادی در این منطقه رقم بخورد.
 
حفاری هیرکان 1 با دکل 33 فتح ملی حفاری
شرکت ملی حفاری ایران هم در این زمینه اعلام کرد: حفاری چاه هیرکان 1 در قالب قرارداد حفاری 6 حلقه چاه اکتشافی اواخر سال گذشته از سوی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران به شرکت ملی حفاری محول شد و این درحالی است که این شرکت در چارچوب دو قرارداد جداگانه، دو پروژه حفاری 8+6 حلقه چاه را در مناطق مختلف کشور در دست اجرا دارد.
علی رفیعی، مدیر پروژه حفاری 6 حلقه چاه اکتشافی جدید در شرکت ملی حفاری ایران در حاشیه این آیین گفت: این پروژه شامل چاه های نام آوران در استان خوزستان، پارس آباد دشت مغان در استان اردبیل، هیرکان در استان گلستان و همچنین استان فارس است.
وی با اشاره به هم افزایی و همکاری دیرینه بین شرکت ملی حفاری ایران و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در راستای کشف میدان ها و ذخایر هیدروکربوری افزود: پیش از این عملیات حفاری چاه های نام آوران 1 و 2 با به کارگیری دستگاه های حفاری سنگین 74 و 89 فتح شروع شده و چاه هیرکان سومین حلقه چاه از این مجموعه به شمار می رود که حفاری آن از امروز کلید خورده است.
وی با بیان اینکه در اجرای این پروژه، خدمات فنی و تخصصی و سیالات به صورت یکپارچه توسط شرکت ملی حفاری تأمین شده است، اظهار کرد: دستگاه حفاری سنگین خشکی 33 فتح از جمله دکل های روزآمد شرکت است که پس از حفر چاه های اکتشافی دنگ 1 در استان فارس که کشف مخزن گازی ارم را قطعیت بخشید و یک حلقه چاه در استان خوزستان در موقعیت چاه هیرکان استقرار یافته است.
دستگاه حفاری سنگین خشکی 33 فتح با توان 2 هزار اسب بخار اردیبهشت ماه سال 1390 به ناوگان شرکت ملی حفاری ایران ملحق شد و تاکنون حفاری و تکمیل 22 حلقه چاه اکتشافی و توسعه ای و توصیفی را به متراژ 64 هزار و 879 متر در کارنامه فعالیت خود به ثبت رسانده است.
۱۴ فروردین ۱۴۰۰
کد خبر : ۱,۶۷۴

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.