12
زنگنه در دیدار با معاون نخست‌وزیر آذربایجان مطرح کرد:

تأکید بر توسعه روابط تجاری و گازی ایران و جمهوری آذربایجان

تأکید بر توسعه روابط تجاری و گازی ایران و جمهوری آذربایجان
تهران- ایرنا- وزیر نفت در دیدار معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان با وی، بر توسعه روابط تجاری و گازی دو کشور تاکید کرد.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت نفت، «بیژن زنگنه» امروز در دیدار با «شاهین مصطفی‌یف» معاون نخست‌وزیر آذربایجان که همراه با رییس شرکت ملی نفت آذربایجان (سوکار) و هیاتی تجاری به ایران سفر کرده است، با تبریک روز ملی آذربایجان افزود: روابط ایران و آذربایجان در همه زمینه‌ها در این سال‌ها به‌خوبی رشد کرده که نقطه اوج آن در بخش نفت، گاز و انرژی در توسعه میدان‌های مشترک در دریای خزر بوده است.
 
وی ادامه‌داد: گرچه به‌دلیل فشارهای خارجی ناشی از تحریم هنوز نتوانستیم آن را عملیاتی کنیم، اما با توجه به نظر روابط رهبران دو کشور این کار عملیاتی خواهد شد.
 
وزیر نفت همچنین بر توسعه روابط تجاری با جمهوری آذربایجان تأکید کرد.
 
ایران جزو شرکای عمده جمهوری آذربایجان است
عاون نخست‌وزیر آذربایجان هم در این دیدار گفت: من با شما هم‌نظرم که روابط ما در سال‌های اخیر توسعه یافته که این توسعه به‌دلیل اراده سیاسی روسای جمهوری دو کشور بوده است.
 
شاهین مصطفی‌یف افزود: برای ما بسیار اهمیت دارد که پس از فروپاشی شوروی، روابط جمهوری آذربایجان و ایران توسعه یافته و ایران جزو شرکای عمده ما در مسائل متفاوت است.
 
معاون نخست‌وزیر آذربایجان تصریح‌کرد: روابط دو کشور در زمینه‌های متفاوت و متنوع پیشرفت‌های قابل توجه و تنگاتنگی داشته است که با گفت‌وگوهای سازنده می‌تواند خود را نمایان کند.
 
مصطفی‌یف اظهار داشت: یکی از این زمینه‌های همکاری در بخش نفت و گاز است که موفقیت‌هایی هم در آن حاصل شده است، در زمینه همکاری‌های مشترک گازی هم سابقه زیادی داریم و از سال ۲۰۰۴ گاز مورد نیاز جمهوری خودمختار نخجوان از سوی ایران تأمین می‌شود که از این بابت قدردانی می‌کنیم.
 
به گزارش ایرنا، جمهوری آذربایجان با یک میلیون و سه هزار و ۸۷ تن به ارزش ۵۱۰ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۲۴۲ دلار، نخستین مقصد کالاهای ایرانی در حاشیه دریای خزر در سال ۹۹ بود.
۱۱ خرداد ۱۴۰۰
کد خبر : ۱,۶۹۶

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.