12
لاوروف:

کنوانسیون حقوقی دریای خزر در دستورکار ایران و روسیه قرار دارد

کنوانسیون حقوقی دریای خزر در دستورکار ایران و روسیه قرار دارد
مسکو - ایرنا - سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو و تهران در تماس های خود به مساله تصویب کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر می پردازند.
به گزارش ایرنا به نقل از تاس، لاوروف روز چهارشنبه در سخنانی در شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) گفت: اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر که در آستراخان روسیه برگزار شد، سودمند بود و زیربنای برای تکمیل کارهای در مورد کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را بنا کرد که چهار کشور آن را تصویب کرده اند.
 
لاوروف افزود: فقط ایران مانده است و این کشور درخواست فرصت کرده است زیرا در این کشور کارزار انتخابانی جریان داشت و همینک ما به بررسی این موضوع بازمی گردیم.  
 
 وزیر خارجه روسیه گفت: مطابق این سند، پنج کشور ساحلی خزر مسئولیت کامل هر آنچه که در دریای خزر می گذرد را برعهده می گیرند و در این پهنه ابی نیروهای مسلح کشورهای بیگانه اجازه ورود داده نمی شود. 
 
لاوروف گفت: با توجه به اشتهای زیادی که برخی کشورهای غربی در مورد حضور در جمهوریهای شوروی سابق بویژه در مورد دریای خزر از خود نشان می دهند این 
 
 تصمیم (تصویب کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر)  بسیار بموقع است.  
 
نشست دموکراسی آمریکا زد و بند است
 
لاوروف در ادامه سخنان خود گفت که نشست دموکراسی آمریکایی که به پیشنهاد این کشور روزهای ۹ و ۱۰ ماه دسامبر برگزار می شود، نوعی زد و بند بین آمریکا و متحدانش و یک طرح بسیار ناخوشایند است.
 
وی ادامه داد: آمریکا خود تصمیم می گیرد چه کشوری را به این نشست دعوت کند و از چه کشوری دعوت نکند. 
 
وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد که تعیین سطح دموکراسی کشورها از سوی آمریکا پس از بمباران یوگسلاوی سابق و عراق و لیبی توسط واشنگتن بسیار بیشرمانه بنظر می رسد. 
 
 روسیه به اقدامات خصمانه ناتو پاسخ سخت می دهد
 
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در ادامه سخنان خود در شورای فدراسیون هشدار داد که روسیه به هر گونه اقدام خصمانه سازمان ناتو پاسخ سخت خواهد داد.
 
لاوروف افزود: ما همچنان به هر نوع گام خصمانه پاسخ سخت خواهیم داد و اجازه نمی دهیم تا منافع ملی ما به خطر بیفتد.
 
وی با بیان اینکه به هیچکس موضع خود را تحمیل نمی کنیم و درس نمی دهیم، اظهار کرد: برای توسعه روابط با همه کشورهای جهان برمبنای قوانین بین المللی در وهله اول منشور سازمان ملل آمادگی داریم. 
 
 وزیر خارجه روسیه گفت: در همین حال از هر گونه تلاش برای گفت و گوی زورگویانه و قلدرمابانه و با لحن متکبرانه با روسیه بویژه تهدید و شانتاژ و مداخله در امور داخلی روسیه جلوگیری می کنیم. 
 
لاوروف خاطرنشان کرد که وضعیت بین المللی به دلیل سیاست ها و اقدامات کشورهای غربی بدتر شده است. 
 
 ناتو برای جذب اوکراین تلاش می کند
 
لاوروف در بخش دیگری از سخنان خود گفت که پیمان ناتو تلاش می کند اوکراین را به مدار خود جذب کرده و به کشور ضدروسیه تبدیل کند.
 
وزیر خارجه روسیه با انتقاد از رویکرد ضدروسی ناتو تصریح کرد: متاسفانه وضعیت با سیاست های مخرب کشورهای عضو ناتو که سعی دارند اوکراین را به مدار خود جذب کنند، پیچیده تر می شود. 
 
وی افزود: در زمان حاضر، ناتو به مساله تحویل تسلیحات تهاجمی به اوکراین می پردازد و اقدامات تحریک آمیز آمریکا، در هوا، زمین و دریا در نزدیکی مرزهای ما افزایش می یابد. در همین حال سعی دارند که دیدگاه خود را در مورد رفتار روسیه به ما تحمیل کنند و اینکه نیروهای مسلح روسیه در داخل کشور چگونه باید مستقر باشند.  
 
وزیر خارجه روسیه در ادامه سخنان خود از اوکراین بخاطر خودداری از اجرای توافقنامه مینسک برای حل مناقشه دونباس انتقاد کرد.
 
وی در مورد امکان تحریم دولت اوکراین بخاطر خودداری از اجرای توافقنامه مینسک هم گفت که روسیه مخالف تدابیر یکجانبه (تحریم) است.
۱۳ آذر ۱۴۰۰
کد خبر : ۱,۷۶۰

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.