12

عزم و اراده قاطع ترکمنستان برای توسعه همکاری با ایران

عزم و اراده قاطع ترکمنستان برای توسعه همکاری با ایران
رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان؛ امیدواریم در آینده نزدیک همکاری در میادین نفتی خزر را با همکاری ایران توسعه دهیم.
به گزارش خبرنگار شانا، رشید مردوف، معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان، در دیدار با جواد اوجی وزیر نفت گفت: قصد داریم در حوزه خزر و در میادین نفتی طرف ترکمنستان با جمهوری اسلامی ایران همکاری ها را توسعه دهیم و امروز در این زمینه مواردی را با یکدیگر بررسی کردیم.
 
وی در تشریح تجربه همکاری گازی ترکمنستان و ایران گفت: ما تجربه خوبی برای انتقال گاز طبیعی به ایران که از سال ۱۹۹۷ آغاز شده است، داشتیم و گازطبیعی از سه مسیر به ایران صادر می‌شد.
 
وزیر امور خارجه ترکمنستان با بیان اینکه تجربیات خوب و مثبتی در همکاری با ایران داشته‌ایم، گفت: با توجه به پتانسیل‌ها و زیرساخت‌هایی که وجود دارد، عزم و اراده قاطعی برای توسعه همکاری‌ها داریم و آمادگی لازم از سوی ترکمنستان برای این منظور وجود دارد.
 
همکاری‌ها در زمینه پتروشیمی و گاز دنبال می‌شود
 
مردوف در تشریح مذاکرات انجام شده با وزیر نفت ایران گفت: در دیدار امروز بعضی جنبه‌ها و گزینه‌های مورد همکاری را با آقای اوجی بررسی کردیم. دو کشور در بخش پتروشیمی و گاز می‌توانیم با یکدیگر همکاری داشته باشیم و از تجربیات طرفین استفاده کنیم.
 
وی به اشتراکات در حوزه خزر اشاره و تصریح کرد: قصد داریم در حوزه خزر و در میادین نفتی طرف ترکمنستان با جمهوری اسلامی ایران همکاری‌ها را توسعه دهیم و امروز در این زمینه مواردی را با یکدیگر بررسی کردیم و امیدواریم در آینده نزدیک همکاری در میادین نفتی خزر را توسعه دهیم.
 
معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان در پایان با بیان اینکه ترکمنستان در همه زمینه‌ها آمادگی توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران را دارد، گفت: آمادگی کامل برای توسعه روابط به‌ویژه در بخش انرژی که یکی از بخش‌های راهبردی در روابط دو کشور است، داریم.
۱۹ دی ۱۴۰۰
کد خبر : ۱,۷۷۵

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.