12

راهبردهای عملیاتی و توسعه‌ای در شرکت ملی نفت ایران تشریح شد

راهبردهای عملیاتی و توسعه‌ای در شرکت ملی نفت ایران تشریح شد
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در نشست هم‌اندیشی با حضور مدیران ارشد نفت و مدیران عامل شرکت‌های تابعه، راهبردهای عملیاتی و توسعه‌ای در این شرکت را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی NIOC، محسن خجسته مهر در نشست هم اندیشی مدیران ارشد شرکت ملی نفت ایران که صبح امروز (چهارشنبه، ۲۲ دی ماه ۱۴۰۰) در مرکز همایش های کوشک آغاز به کار کرد، بر  تعریف و رعایت الزامات عملیاتی و راهبردی در سطح این شرکت تاکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم تا تئوری نظام راهبری مطلوب شرکت ها را در سطح شرکت ملی نفت ایران اجرایی کنیم.
 
معاون وزیر نفت بر لزوم اجرایی شدن تئوری نظام راهبری مطلوب شرکت ها اشاره کرد و گفت: در اجرای طرح های کلان صنعت نفت باید از معلول ها عبور کرد و عمده توان مدیریتی بر تعیین مدل های راهبری متمرکز شود.
 
وی با بیان اینکه تاکنون تلاش های خوبی در حوزه برنامه ریزی و اصلاح رویه ها در سطح شرکت ملی نفت ایران صورت گرفته است، گفت: مدیران باید توجه داشته باشند که رویکرد اتخاذ شده در جهت راهبری این شرکت باید مبتنی بر رویکرد دانایی محور و انجام فعالیت ها براساس مدل برنامه محور باشد.
 
خجسته مهر اظهار کرد: در نهایت برای بررسی خروجی کار لازم است تا سیستمی اتخاذ شود تا نتیجه برنامه‌ ها به صورت کمی نیز قابل مشاهده و اندازه گیری باشد.
 
* اداره شرکت ها بر اساس مدل های به روز و فناورانه
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بر لزوم اداره شرکت ها بر اساس مدل های به روز و فناورانه در سطح جهان اشاره کرد و افزود: رویکردهای فناورانه نه تنها در سطح طرح ها و پروژه ها، بلکه در سطوح مدیریتی باید مورد توجه قرار بگیرد و ما در این زمینه دست تمامی شرکت های تابعه را باز گذاشته ایم و در زمینه اخذ مجوزهای مرتبط نیز با اقتدار حاضر خواهیم شد.
 
به گفته خجسته مهر، در حال حاضر اقتصاد و اقتدار کشور در گروی توسعه علم و فناوری است و این رویکرد باید به صورت جدی در دستور کار مدیران صنعت نفت قرار گیرد.
 
معاون وزیر نفت در ادامه با تاکید بر توجه به الزامات حاکمیت شرکت ها نیز گفت: این مقوله در چارچوب ارتباط موثر میان مدیران و اعضای هیات مدیره با صاحبان سهام شرکت ها و دیگر ذینفعان تعریف شده و در مسیر دستیابی به اهداف تعریف شده در شرکت ها بسیار با اهمیت است.
 
خجسته مهر تصریح کرد: به زبان ساده وظیفه اصلی مدیریت این است که هنر خوب کار کردن را با انجام کار خوب توامان با هم داشته باشد و در انجام این مهم باید از رویکرد کارنامه محور فاصله گرفته و رویکرد برنامه محور را در دستور کار خود قرار دهند.
 
* شفافیت در عملکرد و پاسخگویی به موقع
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین بر مقوله شفافیت در عملکرد و پاسخگویی به موقع در چارچوب مسئولیت های مطرح شده در حوزه مدیریتی اشاره کرد و افزود: این دو مقوله که از ارکان حاکمیت شرکتی است، در قالب حسابرسی شرکت ها قابل سنجش است.
 
خجسته مهر تاکید کرد: برای اندازه گیری میزان کارکرد شرکت ها لازم است تا علاوه بر حسابرسی مالی که معمولا به صورت دوره ای در سطح شرکت ملی نفت ایران انجام می شود، حسابرسی عملیاتی و حسابرسی رعایت را نیز در دستور کار قرار داد.
 
وی افزود: حسابرسی رعایت باید حداقل هر دو سال یکبار در برنامه شرکت ها قرار گیرد تا ضمن کشف اجرای ناقص قانون در شرکت ها، عملکرد مدیریتی در سطح شرکت ها را نیز بتوان با آن تبیین کرد.
 
معاون وزیر نفت بر لزوم پیاده سازی این رویکردها در بخش های مختلف صنعت نفت تاکید و اضافه کرد: مدیران باید بحث های تخصصی در این خصوص را دنبال کنند و هرجا لازم است از آموزش های تخصصی زیر نظر صاحب نظران و اساتید علوم مدیریتی بهره مند شوند.
 
*رویکرد فناورانه و دستیابی به انرژی فسیلی پاک 
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اهمیت پیاده سازی فناوری در بخش های مدیریتی و عملیاتی این شرکت افزود: دارا بودن ذخایر عظیم منابع هیدروکربوری برای ما مزیت بزرگی است که دستیابی به سوخت ارزان را تا یکصد سال آینده برای ما امکان پذیر می کند.
 
خجسته مهر افزود: با وجود اینکه هم اکنون برخی از کشورهای دنیا در مسیر اجرای پدافند غیرعامل و تامین امنیت انرژی خود به سمت انرژی های نو رفته اند، اما باید توجه داشت که مزیت دارا بودن ذخایر غنی انرژی برای ما همچنان به معنای حفظ اقتدار ایران در جهان انرژی خواهد بود.
 
وی گفت: در صورتی که بتوانیم در مراحل استخراج، پالایش و مصرف سوخت های فسیلی از الگوهای به روز فناوری در جهان استفاده کنیم، می توانیم امیدوار باشیم به انرژی فسیلی پاک دست یابیم که عاملی بر بقای سوخت های فسیلی در سبد انرژی جهانی خواهد بود.
 
 * لزوم تمرکز بر مقوله نیروی انسانی 
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اجرای تمامی رویکردهای راهبردی را در گرو توجه به نیروی انسانی در سطح این شرکت دانست و گفت: یکی از معضلات جدی ما در حوزه مدیریتی مربوط به بحث نیروی انسانی است.
 
وی گفت: در این موضوع باید علاوه بر مقوله نگهداشت نیروی انسانی توجه خاصی نیز بر جذب نخبگان دانشگاهی داشته باشیم، در عین حال باید تلاش کرد تا از دلسردی نیروی انسانی نیز جلوگیری شود.
 
بر اساس این گزارش، در نخستین نشست هم اندیشی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران که با حضور معاونین مدیرعامل، مدیران عامل شرکت های تابعه، مدیران و روسای ستادی از صبح امروز در مرکز همایش های کوشک آغاز به کار کرده است، برنامه های شرکت ملی نفت ایران در افق بلندمدت تشریح و بررسی می شود و مدیران عامل شرکت های تابعه نیز گزارشی از آخرین دستاوردها به همراه برنامه ها و چالش ها ارائه می کنند.
۲۲ دی ۱۴۰۰
کد خبر : ۱,۷۸۲

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.