12

صادرات گاز روسیه به اروپا از مسیر اوکراین ادامه دارد

صادرات گاز شرکت دولتی گازپروم روسیه به اروپا از مسیر اوکراین بی‌وقفه ادامه دارد.
صادرات گاز شرکت دولتی گازپروم روسیه به اروپا از مسیر اوکراین بی‌وقفه ادامه دارد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، گازپروم اعلام کرد در پی درخواست مصرف‌کنندگان اروپایی، گاز موردنیاز را از خاک اوکراین به اروپا عرضه می‌کند.
 
درخواست‌ها برای ۲۹ ماه مه (یکشنبه، هشتم خردادماه) ۴۴ میلیون و ۱۰۰ هزار مترمکعب بود که نسبت به رقم ۴۳ میلیون و ۹۶۰ هزار مترمکعب روز شنبه (هفتم خردادماه) افزایش نشان می‌دهد.
 
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از کشورهایی که آنها را غیردوست می‌خواند خواسته است با طرحی مبنی بر گشایش حساب در گازپروم بانک و پرداخت هزینه واردات گاز به روبل موافقت کنند. بیشتر خریداران اروپایی گاز روسیه ابتدا طرح پرداخت روبل را رد کردند.
 
روسیه چندی‌ پیش عرضه گاز به لهستان و بلغارستان را به‌دلیل خودداری این کشورها از پاسخگویی به تقاضای این کشور برای پرداخت قیمت گاز به روبل متوقف کرد. این کشورها پیش‌تر قصد داشتند استفاده از گاز روسیه را در سال جاری میلادی متوقف کنند و اعلام کرده بودند می‌توانند با نبود گاز این کشور کنار بیایند، اما این نگرانی وجود دارد که دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان که اقتصادی متکی به گاز اروپا دارد، در مراحل بعد با قطعی گاز از سوی مسکو روبه‌رو شوند.
 
کمیسیون اروپا اعلام کرده است که شرکت‌های اتحادیه اروپا ممکن است بتوانند به تقاضای روسیه برای دریافت پرداخت‌های گاز به روبل بدون نقض تحریم‌ها و در صورت پرداخت به یورو یا دلار و سپس تبدیل به روبل عمل کنند. مسئولان کاخ کرملین به خریداران اروپایی هشدار داده‌اند که در صورت پرداخت نکردن قیمت گاز وارداتی روسیه به روبل با قطع عرضه روبه‌رو می‌شوند.
۱۰ خرداد ۱۴۰۱
کد خبر : ۱,۸۵۷

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.