12

امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های نفتی و گازی در حضور رؤسای‌ جمهوری ایران و قزاقستان

امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های نفتی و گازی در حضور رؤسای‌ جمهوری ایران و قزاقستان
تفاهم‌نامه همکاری‌های نفتی و گازی در حضور رؤسای جمهوری ایران و قزاقستان توسط مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امضا شد.
به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران، بعدازظهر امروز (یکشنبه، ۲۹ خردادماه) کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور برگزار شد و پس از آن در حضور سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری، قاسم ژومارت توکایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان و جواد اوجی، وزیر نفت، تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک ایران و قزاقستان در حوزه نفت و گاز بین محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیرعامل شرکت کازمونای گاز قزاقستان امضا شد.
 
ایران و قزاقستان دو کشور صاحب‌نام و مطرح در حوزه نفت هستند که پیش‌بینی می‌شود این تفاهم‌نامه که در بندهای آن به همکاری‌ در زمینه‌های مختلف اشاره شده است تبدیل به قراردادهای مهم برای استفاده از ظرفیت‌ها و توسعه همکاری‌ها شود.
 
رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و همتای قزاقستانی وی سال گذشته در حاشیه اجلاس همکاری‌های شانگهای در تاجیکستان با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند و در این دیدار قرار شد همکاری‌های دوجانبه از جمله همکاری‌های ریلی و... افزایش یابد.
 
وزیر نفت نیز خردادماه امسال در حاشیه همایش انرژی باکو با بولات اخکولاکف، وزیر انرژی قزاقستان دیدار و رایزنی کرده بود.
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز یکم خردادماه امسال با معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت و همگرایی کشور قزاقستان در زمینه ظرفیت‌های همکاری دو کشور در حوزه انرژی دیدار کرد.
 
خجسته‌مهر در حاشیه آن دیدار گفته بود: با توجه به تمایل کشور قزاقستان برای همکاری با صنعت نفت کشورمان، قرار است کارشناسان دو کشور زمینه‌های همکاری توسعه میدان‌های نفت سنگین، ال‌ان‌جی، سوآپ نفت و گاز و فرآورده نفتی و صدور خدمات فنی و مهندسی را بررسی کنند و نتیجه مذاکرات کارشناسان دو کشور سرانجام بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده به تفاهم‌نامه همکاری میان ایران و قزاقستان منجر خواهد شد.
 
بر اساس این گزارش، ۹ تفاهم‌نامه همکاری‌ مشترک میان ایران و قزاقستان در بخش‌های مختلف، امروز پس از برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد امضا شد، همچنین در ابتدای آیین امضای اسناد همکاری دو کشور، رئیسی و توکایف بیانیه مشترک دو کشور را نیز امضا کردند.
۳۰ خرداد ۱۴۰۱
کد خبر : ۱,۸۷۶

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.