12
رئیسی در دیدار با رئیس‌جمهوری ترکمنستان اعلام کرد

آمادگی ایران برای افزایش ظرفیت سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان

آمادگی ایران برای افزایش ظرفیت سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان
رئیس‌جمهوری گفت: با توجه به درخواست اخیر جمهوری آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد ظرفیت سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان را از مسیر کشورمان افزایش دهد.
به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس‌جمهوری، سیدابراهیم رئیسی که به منظور شرکت در ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر به ترکمنستان سفر کرده است، در دیدار با سردار بردی محمداف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان با اشاره به ۳۰ ساله شدن روابط دوستانه و برادرانه میان دو کشور اظهار کرد: دولت سیزدهم اولویت ویژه‌ای برای گسترش روابط و همکاری‌ها با همسایگان دارد.
 
وی با بیان اینکه روابط تهران و عشق‌آباد بر پایه توسعه روابط همسایگی و بر اساس اعتماد متقابل و همکاری‌های گسترده به‌سرعت در حال گسترش است، افزود: اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌ها و اسناد همکاری که در سفر اخیر جنابعالی به تهران به امضای دو کشور رسید، ارتقای سطح و گسترش همکاری‌های دو کشور را تسریع خواهد کرد.
 
رئیس‌جمهوری یادآور شد: تسهیل صدور روادید تجار و افزایش سفر بازرگانان دو کشور زمینه گسترش و افزایش بیش از پیش حجم روابط تجاری دوجانبه را فراهم می‌کند، همچنین با توجه به درخواست اخیر جمهوری آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد ظرفیت سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان را از مسیر کشورمان افزایش دهد.
 
رئیسی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر، تفاهم‌ها و تصمیم‌هایی برای بهره‌برداری بیشتر و بهتر از این ظرفیت برای همه کشورهای همسایه فراهم شود، گفت: بدون تردید رایزنی‌هایی از قبیل آنچه در متن و حاشیه این اجلاس اتفاق می‌افتد، می‌تواند به استفاده بهتر از ظرفیت‌های دریای خزر با مقاصد صلح‌آمیز، ضمن رعایت ملاحظات زیست محیطی و با تأکید بر ممانعت از حضور بیگانگان بینجامد.
 
اراده ترکمنستان برای اجرای کامل تفاهم‌نامه‌های منعقدشده با ایران
سردار بردی محمداف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان نیز در این دیدار از تلاش‌های ابراهیم رئیسی برای ارتقای سطح روابط قدردانی و بر اراده کشورش برای اجرای کامل تفاهم‌نامه‌ها و توافق‌های منعقدشده میان دو کشور تأکید کرد.
 
وی دریای خزر را سرمایه‌ای مشترک برای پنج کشور ساحلی دانست و اظهار کرد: باید با تلاش جمعی و همکاری، ضمن بهره‌برداری بهتر از ظرفیت‌های این نعمت خدادادی، در حفاظت از آن بکوشیم.
۱۱ تیر ۱۴۰۱
کد خبر : ۱,۸۷۹

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.