12

انعقاد قرارداد با روسیه برای ساخت ۶ فروند کشتی در دریای خزر

انعقاد قرارداد با روسیه برای ساخت کشتی در دریای خزر
تهران- ایرنا- مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی از انعقاد قرارداد با روسیه برای ساخت ۶ فروند کشتی در دریای خزر خبر داد.
به گزارش ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، «علی اکبر صفایی» در حاشیه سومین نشست سه‌جانبه ایران- هند و روسیه در جمع خبرنگاران درباره توافقات انجام شده با این دو کشور در حوزه حمل‌ونقل دریایی، با بیان اینکه با تعهد ارائه شده توسط بخش‌های خصوصی ایران، هند و روسیه ترانزیت از این مسیر رونق بیشتر می‌گیرد، گفت: درباره سرمایه‌گذاری روسیه در بنادر شمالی کشور به توافقات قابل توجهی دست یافتیم و در حال تهیه قرارداد هستیم.
 
وی با اشاره به انجام توافقات با روسیه در خصوص ورود و ساخت کشتی‌های جدید نیز گفت: با تسهیلات خوبی که از سوی روسیه برای واردات کشتی در نظر گرفته شد، تاکنون ۳۰ فروند کشتی وارد دریای خزر شده که در کاهش نرخ تمام شده حمل‌ونقل دریایی بسیار تاثیر گذار است.
 
صفایی افزود: درباره ساخت کشتی در دریای خزر چه در روسیه و چه در ایران نیز قراردادهایی برای چهار فروند کشتی در ایران و ۲ فروند کشتی در داخل روسیه، توسط دو کشور توافق و مقرر شد روسیه عدد قابل توجهی از فاینانس در اختیار شرکت‌های ایرانی و سایر شرکت‌هایی که قصد ساخت کشتی در روسیه دارند، قرار دهد.
 
مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: همچنین درباره توسعه ناوگان در دریای جنوب که هند و کشورهای حوزه خلیج فارس را به بندرعباس وصل می‌کند و سرمایه‌گذاری کشورهای حوزه خلیج فارس، در حال تهیه قرارداد هستیم تا در بنادر شهید رجایی در مسیر ریلی و فعالیت‌های بندری، ساخت و خرید کشتی و حتی لایروبی سرمایه‌گذاری کنند.
 
وی ادامه‌داد: در این جلسه به تفاهم‌های جدیدی در این حوزه دست یافتیم و به عملیاتی کردن این توافق‌ها نزدیک‌تر شدیم.
 
معاون وزیر راه و شهرسازی، درباره حجم ترانزیت دریایی کشور اظهار داشت: سالیانه بیش از ۱۰ میلیون تن ترانزیت کالا در مسیر کریدور شمال به جنوب انجام می‌شود که به طور عمده از طریق دریا وارد شده و از مسیر ریلی و جاده‌ای به سمت شمال ادامه می‌یابد.
 
وی با بیان اینکه همه تلاش ما برای افزایش تسهیلات در حوزه زیرساخت‌ها، روبنایی و رفع مشکلات ترانزیت است، افزود: تاکنون نیز همه کشورهای عضو کریدور شمال به جنوب در همین مسیر فعالیت کردند.
 
صفایی خاطرنشان‌کرد: پایان سال ۲۰۲۳ جلسه‌ای درباره همه این موضوعات مطرح شده با ۱۳ کشور عضو کریدور شمال- جنوب برگزار خواهد شد و ایجاد دبیرخانه دائمی برای کشورهای عضو نیز از دیگر موضوعات مورد پیگیری است.
 
گفتنی است، نشست سه‌جانبه ایران، هند و روسیه با هدف تسهیل ترانزیت در مسیر کریدور شمال- جنوب با حضور مقامات کشورهای مختلف در تهران برگزار شد.
۱۴ تیر ۱۴۰۲
کد خبر : ۲,۰۱۹

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.