12
معاون وزیر نفت در نظارت بر منابع هیدروکربوری تشریح کرد

۶ اقدام مهم دولت سیزدهم در پارس جنوبی

اقدام مهم دولت سیزدهم در پارس جنوبی
معاون وزیر نفت در نظارت بر منابع هیدروکربوری گفت: ۶ اقدام مهم در پارس جنوبی در دولت سیزدهم انجام شده که شامل توسعه فاز ۱۱، بهره‌برداری از پالایشگاه فاز ۱۴، شیرین‌سازی میعانات گازی، بهره‌برداری از اسکله صادراتی گاز مایع، احداث خط لوله فاز ۱۶ و ... است.
به گزارش خبرنگار شانا، سجاد خلیلی امروز (پنجشنبه، ۱۲ مردادماه) در نشست مدیران دستگاه‌های اجرایی کشور با مدیران صنعت نفت در پارس جنوبی با بیان اینکه دشمنان ایران نه‌تنها در توسعه پارس جنوبی کمک نکردند که در زمین رقبای ایران فعال بودند، اظهار کرد: از همین رو تلاش در این عرصه جهاد اقتصادی است.
 
وی با اشاره به روایت پیشرفت اقدام‌های انجام‌شده در دولت سیزدهم، ادامه داد: منطقه پارس جنوبی نماد پیشرفت صنعت نفت در سال‌های اخیر است.
 
معاون وزیر نفت با بیان اینکه بیش از ۹۰ میلیارد دلار طرح در شرکت ملی نفت ایران و در بخش بالادست در این منطقه اجرایی شده است، تاکید کرد: ۵۰ درصد گاز ایران، ۷۰ درصد تولید گاز کشور و ۸۰ درصد میعانات گازی سهم پارس جنوبی است.
 
خلیلی گفت: با توجه به اینکه میعانات گازی تولید شده برای تولید بنزین و گازوئیل اختصاص پیدا می‌کند بنابراین این میدان مشترک سهم مهمی در تأمین بنزین و گازوییل کشور دارد.
 
وی با بیان اینکه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی پیش از این معطل حضور شرکت‌های خارجی بود، تصریح کرد: اما در دولت سیزدهم جابه‌جایی سکوی فاز ۱۱ انجام شد و تولید روزانه ١٥ میلیون مترمکعب گاز از آخرین فاز پارس جنوبی آغاز خواهد شد.
 
معاون وزیر نفت افزود: در دولت گذشته ۳۵ نفتکش عظیم میعانات گازی روی آب به مدت ۳ سال معطل مانده بود و فروش نفت را به ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده بودند.
 
خلیلی ادامه داد: در دولت سیزدهم اما نه‌تنها میعانات گازی به فروش رفت، صادرات نفت نیز افزایش یافت و اکنون میعانات گازی روی آب به صفر رسیده است.
 
وی تأکید کرد: ۶ اقدام مهم در پارس جنوبی در دولت سیزدهم انجام شده که شامل توسعه فاز ۱۱، بهره‌برداری از پالایشگاه فاز ۱۴، شیرین‌سازی میعانات گازی، اسکله صادراتی و ... است.
۱۴ اَمرداد ۱۴۰۲
کد خبر : ۲,۰۲۶

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.