12
در حضور رؤسای‌ جمهوری ایران و ترکیه

سند همکاری تهران و آنکارا در حوزه انرژی امضا شد

سند همکاری تهران و آنکارا در حوزه انرژی امضا شد
وزیر نفت ایران و وزیر انرژی ترکیه در حضور رؤسای جمهوری دو کشور سند همکاری دو طرف در حوزه انرژی را در آنکارا امضا کردند.
به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، در ادامه برنامه‌های سفر رسمی سیدابراهیم رئیسی به ترکیه، جواد اوجی و آلپ ارسلان بیرقدار در حضور روسای جمهوری دو کشور یک سند همکاری در حوزه انرژی امضا کردند.
 
مقام‌های دو کشور پس از حضور در هشتمین نشست شورای‌عالی همکاری‌های ایران و ترکیه، در حضور رؤسای‌ جمهور، ۱۰ سند همکاری در زمینه‌های فرهنگی، رسانه و ارتباطات، حمل و نقل ریلی و هوایی،‌ برق، انرژی و اقتصادی و مناطق آزاد تجاری امضا کردند.
 
این اسناد همکاری از سوی وزیران امور خارجه، راه و شهرسازی، نفت، کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و رئیس شرکت توانیر و وزیران صنعت و فناوری، حمل‌ونقل و زیرساخت، انرژی و منابع طبیعی، کشور، فرهنگ و گردشگری، رئیس سازمان ارتباطات ریاست‌جمهوری و معاون وزیر تجارت ترکیه امضا شد.
 
رئیس‌جمهوری به دعوت همتای ترکیه‌ای خود و به‌منظور انجام سفر رسمی، چهارم بهمن‌ماه در صدر یک هیئت عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی عازم آنکارا پایتخت ترکیه شد.
 
رئیسی در این سفر پس از استقبال رسمی از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در محل کاخ «آق‌سرای»، با وی ملاقاتی خصوصی دو ساعته داشت و سپس هشتمین نشست شورای‌عالی همکاری‌های ایران و ترکیه به ریاست رئیس جمهوری دو کشور برگزار شد. 
 
روسای جمهوری ایران و ترکیه پس از حضور در مراسم امضای اسناد همکاری دو کشور، در نشست مطبوعاتی مشترک نتایج رایزنی‌های خود را تشریح کردند.
 
به گزارش شانا، اوجی به‌منظور مذاکره بر سر محورهای همکاری‌های تهران و آنکارا در حوزه انرژی به‌ویژه تمدید قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه، آغاز مذاکرات برای افزایش صادرات گاز، صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی ایران به این کشور همسایه، سرمایه‌گذاری شرکت‌های ترکیه‌ای در صنعت نفت ایران و صدور خدمات فنی و مهندسی ایران روز سه‌شنبه (سوم بهمن‌ماه) پیش از رئیس‌جمهوری راهی آنکارا شد و با وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.
 
شایان ذکر است که سفر وزیر نفت پیش از سفر رئیس‌جمهوری با هدف مذاکره و نهایی کردن قراردادها و تفاهم‌نامه‌هایی که قرار است بین دو کشور امضا شود، انجام شد.
۷ بهمن ۱۴۰۲
کد خبر : ۲,۰۶۶

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.