12
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد

هدف‌گذاری ظرفیت تولید ۱.۵ میلیارد مترمکعب گاز با سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیارد دلاری

هدف‌گذاری ظرفیت تولید ۱.۵ میلیارد مترمکعب گاز با سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیارد دلاری
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به افزایش ۱۲ میلیون مترمکعبی گاز در کشور، گفت: برنامه شرکت این است که تا سال‌های آینده با سرمایه‌گذاری بیش از ۷۰ میلیارد دلار ظرفیت تولید گاز کشور به روزانه ۱.۵ میلیارد متر مکعب برسد.
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته‌مهر جمعه، ششم بهمن‌ماه در آیین رسمی بهره‌برداری از طرح‌های افزایش تولید گاز در شرکت نفت مناطق مرکزی به همت متخصصان شرکت ملی نفت در میدان گازی خانگیران، با تبریک ایام ولادت امیرالمومنین حضرت علی (ع) و روز پدر و درود بر مردان مردی که امروز اقتدار جمهوری اسلامی به واسطه شهادت و پایمردی این عزیزان بوده است، اظهار کرد: جهادگران جبهه اقتصادی در سراسر ایران از دریای نیلگون خلیج ‌فارس، از غرب تا شرق کشور در همین لحظه مشغول جهاد اقتصادی برای تولید و پایداری تولید گاز هستند.
 
وی با ابلاغ سلام وزیر نفت به همه همکاران در شرکت ملی نفت ایران به‌ویژه همکاران این صنعت در منطقه خانگیران و مردم سرخس ادامه داد: از همه عزیزان که در این نشست حضور دارند به‌ویژه فرماندار سرخس، فرمانده سپاه سرخس، نماینده  سرخس در مجلس شورای اسلامی و دیگر مدیران قدردانی می‌کنم.
 
جهش ۱۲ میلیون متر مکعبی تولید گاز در کشور
 
معاون وزیر نفت تصریح کرد: امروز همسو با رویکردهای دولت سیزدهم مبنی بر افزایش، جهش تولید و پایداری تولید گاز، ۱۲ میلیون متر مکعب به تولید گاز کشور افزوده شد. 
 
خجسته‌مهر تأکید کرد: با بهره‌برداری از فاز دوم میدان گازی آغار در استان فارس ۴ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور افزوده شد. همچنین افزایش ۲ میلیون متر مکعب در روز از میدان دالان نیز در استان فارس محقق شده و در مجموع در منطقه زاگرس جنوبی ۶ میلیون متر مکعب در روز به تولید گاز افزوده شده است.
 
وی افزود: همچنین افزایش تولید روزانه ۶ میلیون مترمکعب از میدان گازی خانگیران در شمال شرق کشور در شهرستان سرخس انجام شده است.
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: ۳ میلیون مترمکعب افزایش تولید جدید مربوط به بهره‌برداری رسمی از چاه‌های ۷۶ و ۷۸ میدان خانگیران و ۳ میلیون مترمکعب نیز مربوط تولید و برداشت بیشتر از مخزن ذخیره‌سازی شوریجه دی است.
 
تولید ۷۰ میلیون مترمکعبی تولید گاز از منطقه خانگیران
 
خجسته‌مهر با بیان اینکه امروز، روز مبارکی برای همه مردم ایران است، گفت: به‌ویژه مردم شمال شرق ایران و شهرهای مجاور و استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و استان‌هایی مانند سمنان، گلستان و مازندران که به نحوی از گاز تولیدی میدان خانگیران بهره‌مند می‌شوند. 
 
وی با تأکید بر اینکه با افزایش ۶ میلیون متر مکعبی، تولید گاز از میدان خانگیران به حدود ۷۰ میلیون مترمکعب در روز می‌رسد، افزود: اهمیت این موضوع آنجاست که این میدان، گاز مورد نیاز شمال شرق کشور را تأمین می‌کند.
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: این میدان به لحاظ موقعیت جغیرافیایی و توان تولیدی موقعیت ویژه، ممتاز و راهبردی دارد. بنابراین شرکت ملی نفت ایران توسعه این میدان گازی را برای افزایش و پایداری تولید گاز در اولویت قرار داده است.
 
ذخیره‌سازی ۳.۲ میلیارد متر مکعبی گاز در سال ۱۴۰۲
 
خجسته‌مهر اعلام کرد: در ۸ ماهه امسال حدود ۳.۲ میلیارد مترمکعب ذخیره‌سازی گاز در میدان‌های سراجه قم و شوریجه دی در سرخس انجام شده است که نسبت به ۱۰ سال گذشته حداکثر حجم گاز ذخیره‌سازی شده است.
 
وی با بیان اینکه ذخیره‌سازی گاز یک راهبرد مهم برای کشور است، افزود: میدان خانگیران از این نظر اهمیت بالایی دارد.
 
معاون وزیر نفت بیان کرد: برنامه داریم در آینده توسعه میدان گازی خانگیران را انجام دهیم. در این زمینه افزون بر اقدام‌های توسعه‌ای، کارهای جدید اکتشافی را نیز دنبال می‌کنیم، زیرا نتایج مطالعات ژئوفیزیکی به ما نشان داده ظرفیت‌های هیدروکربوری جدید در میدان خانگیران وجود دارد.
 
خجسته‌مهر با تأکید بر اینکه اکنون در کل شرکت ملی نفت ایران روزانه بیش از یک میلیارد متر مکعب گاز تولید می‌شود، گفت: همکاران صنعت نفت در همه مناطق عملیاتی از میدان مشترک پارس جنوبی تا منطقه خانگیران اهتمام ویژه‌ای برای تولید پایدار گاز دارند.
 
تولید حداکثری گاز برای رشد اقتصادی مطلوب
 
وی با اشاره به اینکه از این حجم تولید گاز در کشور، ۲۴۰ میلیون متر مکعب مربوط به شرکت نفت مناطق مرکزی است، افزود: ۷۰ میلیون متر مکعب در منطقه خانگیران تولید می‌شود.
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تأکید کرد: برنامه شرکت این است که تا سال‌های آینده با سرمایه‌گذاری بیش از ۷۰ میلیارد دلار ظرفیت تولید گاز کشور به ۱.۵ میلیارد متر مکعب در روز افزایش پیدا کند.
 
خجسته‌مهر با بیان اینکه در دولت سیزدهم به‌صورت جدی به‌دنبال برنامه‌ریزی و آماده‌کردن شرایط لازم برای افزایش ظرفیت تولید گاز هستیم، ادامه داد: حداکثر تولید گاز را انجام می‌دهیم تا به رشد اقتصادی مطلوبی برسیم.
 
وی با بیان اینکه افزون بر ایجاد رفاه و آسایش برای مردم با تولید گاز در کشور باید در مصرف گاز صرفه‌جویی شود، گفت: باید صرفه‌جویی کنیم تا بتوانیم از گازی که در اختیار داریم برای رشد اقتصادی، رشد صنعت، ارتقا نیروگاه‌ها و افزایش تولید ثروت در کشور استفاده کرده و برای امر صادرات اختصاص دهیم.
 
اجرای ۳۰۰ میلیارد تومان طرح‌های مسئولیت‌های اجتماعی در منطقه سرخس
 
معاون وزیر نفت تاکید کرد: ما در شرکت ملی نفت ایران مدیریت تولید را بر عهده داریم و مردم در سراسر کشور مدیریت مصرف را برعهده داشته باشند. 
 
خجسته‌مهر با بیان اینکه امروز فرصت مغتنمی است تا این اقدام جهادی را تبریک بگوییم، گفت: همه ما قدردان خدمتگذاران جمهوری اسلامی ایران هستیم و از همه کارگران، کارکنان و مدیران که در بخش‌های مختلف صنعت نفت مشغول هستند، قدردانی می‌کنم.
 
وی افزود: شرکت ملی نفت ایران در منطقه سرخس ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبارات مسئولیت اجتماعی اختصاص داده که به‌تدریج اجرا می‌شود. 
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: همچنین در منطقه سرخس انتظاراتی از سوی کارکنان وجود داشت که در سفر پیش در این منطقه قول رفع این موارد داده شد. در این زمینه استخدام ۱۷۶ نفر از مردم بومی در حال انجام است که کار مصاحبه همه شده و کارهای اداری جریان دارد، همچنین بحث مربوط به اضافه کاری و استفاده از امتیازات اقماری مورد تصویب هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته است.
 
بر اساس این گزارش، افزایش تولید گاز از میدان خانگیران سبب پایداری شبکه گازرسانی در ۶ استان‌ خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان، مازندران و سمنان می‌شود.
 
این دستاورد ارزشمند حاصل تلاش شبانه‌روزی متخصصان توانمند شرکت ملی نفت ایران است و امید است برکات حاصله از آن برای رفاه مردم و آبادانی ایران عزیز ثمربخش باشد.
۸ بهمن ۱۴۰۲
کد خبر : ۲,۰۶۷

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.