12
با هدف آغاز عملیات حفاری اکتشافی جدید در دریای خزر

بزرگترین شیر فوران گیر(BOP) ویژه آبهای عمیق در کشور به دست متخصصان داخلی سرویس و آماده سازی شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت خزر، عملیات سرویس و آماده سازی شیر فوران گیر (Blowout Preventer) سکوی نیمه شناور ایران امیرکبیر با هدف آغاز عملیات اکتشافی جدید در آبهای عمیق دریای خزر انجام گردید.

براساس این گزارش، با توجه به اهمیت عملکرد صحیح شیرهای فوران گیر در کلیه مراحل حفاری به ویژه حفاری در آبهای عمیق، با استقرار گروهی متشکل از کارشناسان و متخصصان مدیریت مهندسی و ساختمان شرکت نفت خزر و مهندسان پیمانکار بر روی سکوی نیمه شناور ایران امیرکبیر، ضمن مطالعه نقشه ها و مرور گزارشات فنی و عملکردی شیر فوران گیر برنامه ریزی های لازم به منظور تهیه شرح کار و تعمیرات مورد نیاز با هدف آماده سازی انجام پذیرفت.

در مراحل سرویس و آماده سازی BOP اقدامات لازم در خصوص آزمایش عملکرد (Function Test)، آزمایش فشار بدنه و بازوهای بازدارنده کشویی، شیرهای بیرونی و داخلی خطوط کنترل و کشتن چاه (choke & kill lines) ، خطوط تعمیری Coflex و بازدارنده های حلقوی (Annular) به طور کامل انجام و شرح کار مربوط به تعمیرات مورد نیاز احتمالی و تعمیرات بازدارنده تهیه گردید .

این گزارش می افزاید، حفاری در آبهای عمیق دریای خزر نیازمند بهره گیری از تجهیزات خاص و فناوری های جدید است که یکی از این تجهیزات شیر فوران گیر می باشد که عملیات نصب، استقرار، بهره برداری و انجام تعمیرات و سرویس این سازه عظیم توسط مهندسان کشور انجام می گیرد .

لزوم استفاده از شیرهای فوران گیر بدلیل اهمیت رعایت مسائل ایمنی در حین عملیات حفاری اجتناب ناپذیر می باشد. شیر فوران گیر ابزاری است که از یک بدنه اصلی و تعدادی شیر کنترلی تشکیل شده است و از بخش های مختلفی همچون شیر های ورودی و خروجی گل حفاری ، شیر ورودی سیمان و چندین شیر کنترلی عمل کننده در مواقع اضطراری تشکیل شده است .

شایان ذکر است شیر فوران گیر سکوی نیمه شناور ایران امیرکبیر با بیش از 200 تن وزن، 13 متر ارتفاع و قابلیت تحمل فشار 15000 پام تنها شیر فوران گیر با این ویژگی ها در جمهوری اسلامی ایران است که عملیات سرویس و آماده سازی آن با توجه به تجربیات کسب شده در سنوات گذشته با صرفه جویی زمانی و کمترین هزینه توسط متخصصان داخلی انجام شده است .
۲۶ اسفند ۱۳۹۳
کد خبر : ۹۴۰

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.