12
با حضور مدیران شرکت نفت خزر در استان گلستان

مراحل اجرایی حفاری اکتشافی در استان گلستان تشریح شد

مراحل اجرایی حفاری اکتشافی در استان گلستان تشریح شد
به گزارش روابط عمومی شرکت نفت خزر جلسه بررسی و رفع موانع مربوط به پروژه حفاری در منطقه صوفیکم استان گلستان به میزبانی استاندار و مدیران دستگاههای اجرایی استان و با حضور مدیران شرکت نفت خزر در شهرستان آق قلا برگزار شد.

 

بر اساس این گزارش حسن صادقلو استاندار گلستان ضمن قدردانی از فعالیت های شرکت نفت خزر در استان گلستان به منظور اجرای عملیات لرزه نگاری و برنامه ریزی به منظور انجام عملیات حفاری اکتشافی، اظهار داشت همه ادارات و دستگاههای استان بسیج شده اند تا نسبت به رفع موانع احتمالی در اجرای این پروژه با شرکت نفت خزر مساعدت نمایند.

علی اصولی مدیر عامل شرکت نفت خزر نیز با تقدیر از همکاری مردم و مسئولان استان گلستان در اجرای  عملیات لرزه نگاری دو بعدی در این استان افزود: طی سال های 1335 تا 1343 در منطقه شمال کشور در استان های گلستان و گیلان و مازندران تعداد 16 حلقه چاه در مناطق ساحلی حفاری شده است که 11 حلقه چاه مربوط به استان گلستان می باشد. آخرین چاه 45 سال پیش در منطقه قزل تپه حفاری شد و نتایج حاصل شده باعث شد تا دیدگاه مناسبی به لحاظ وجود پتانسیل های هیدروکربنی وجود نداشته باشد، همانند دیدگاه حاکم بر بخش خزر جنوبی در دریای خزر که همیشه این منطقه فاقد هیدوکربن معرفی می شد ولی با الطاف الهی و تلاش و همت همکاران ، میدان نفتی سردار جنگل کشف شد و امید و خوشحالی را برای مردم این خطه به ارمغان آورد.

اصولی افزود: ما براساس رسالت و ماموریت خود در سه استان گلستان ، گیلان و مازندران طی چند سال گذشته با بازنگری و به روزرسانی مطالعات انجام شده در استان گلستان و انجام 1250 کیلومتر عملیات لرزه نگاری در این استان پس از پردازش داده ها و تعبیر و تفسیر اطلاعات لرزه نگاری و تشخیص ساختار مشترک با جمهوری ترکمنستان، برنامه ریزی لازم به منظور انجام حفاری اکتشافی در منطقه صوفیکم انجام گرفت.

وی گفت: چنانچه نتایج حفاری گویای وجود ذخایر هیدروکربنی مناسب باشد، به عنوان رویدادی مهم در توسعه و آبادانی خطه شمال خواهد بود و چنانچه نتایج حاکی از عدم وجود هیدروکربن باشد، مخزن به لحاظ ذخیره سازی گاز مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در هر دو صورت ما موفق به شناسنامه دار نمودن ساختارهای موجود در این منطقه شده ایم.

گل زرودی رئیس امور حقوقی و پیمان های شرکت نفت خزر با اشاره به این وضوع که شرکت نفت خزر تنها نماینده وزارت نفت در اجرای عملیات با لادستی در سه استان شمالی ( گلستان ، گیلان و مازندران ) می باشد، مهمترین مساله را به لحاظ حقوقی در اجرای عملیات حفاری اکتشافی مساله زمین دانست و گفت با توجه به جلسات کارشناسی انجام شده با مدیران استانی این مساله حل شده و هیچ مانعی در اجرای این پروژه وچود نخواهد داشت.

اعتمادی مدیر اکتشاف شرکت نفت خزر نیز اعلام نمود تجهیز کارگاه در منطقه صوفیکم در حال انجام است و نیروی انسانی مورد نیاز در حال تامین می باشد. وی افزود : بلافاصله بعد از احداث جاده دسترسی، آماده سازی محل کمپ و محوطه چاه اکتشافی، عملیات حفاری شروع خواهد شد.

شایان ذکر است بعد از اتمام جلسه مدیران استان گلستان به همراه مدیران شرکت نفت خزر از منطقه مورد نظر بازدید نمودند و مجری طرح توضیحاتی را خصوص موقعیت مکانی صوفیکم ارائه نمود.


۲ تیر ۱۳۹۴
کد خبر : ۹۵۷

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.