12
رئیس جمهوری:

ایران و ترکمنستان در زمینه های نفت و گاز، انرژی و ترانزیت ظرفیت های زیادی برای توسعه دارند

ایران و ترکمنستان در زمینه های نفت و گاز، انرژی و ترانزیت ظرفیت های زیادی برای توسعه دارند
رئیس جمهوری گفت: ایران و ترکمنستان در زمینه های گوناگون به ویژه نفت و گاز، انرژی و ترانزیت از ظرفیت های زیادی برای توسعه روابط برخوردارند و مصمم هستیم سطح همکاری های خود را در همه این عرصه ها هر چه بیشتر افزایش دهیم.
به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، سید ابراهیم رئیسی که به منظور شرکت در پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو)، عازم ترکمنستان شده بود، شامگاه شنبه (ششم آذرماه) در دیدار با ایرانیان مقیم ترکمنستان با تأکید بر اینکه باید ارتباط ایرانیان مقیم خارج از کشور حفظ شود، گفت: باید شرایط مناسبی برای ارتباط مستمر و همیشگی ایرانیان با داخل کشور فراهم شود و زمینه جذب، اشتغال و سرمایه گذاری آنان در کشور وجود داشته باشد و چنانچه کسی خواهان سرمایه گذاری در ایران بود مطمئن باشد سرمایه او تضمین شده است.
وی با تأکید بر اینکه دولت به دنبال گسترش روابط با همه کشورها به ویژه کشورهای همسایه و منطقه است، افزود: معتقدیم سطح روابط و همکاری های کنونی کشورمان با کشورهای همسایه از جمله ترکمنستان در بخش های مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کافی نیست و می توان سطح این مناسبات و همکاری ها را در همه حوزه ها افزایش داد.
رئیس جمهوری با اشاره به زمینه های گسترش و ارتقای سطح روابط ایران و ترکمنستان تصریح کرد: دو کشور در زمینه های گوناگون به ویژه نفت و گاز، انرژی و ترانزیت از ظرفیت های زیادی برای توسعه روابط برخوردارند و مصمم هستیم سطح همکاری های خود را در همه این عرصه ها هرچه بیشتر افزایش دهیم.
رئیسی عنوان کرد: به راحتی می توان سهم صادرات کشورمان در بازار اقتصادی منطقه را به دو برابر و حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار افزایش داد و باید از همه ظرفیت ها برای رسیدن به این هدف استفاده شود.
رئیس جمهوری در این سفر با شرکت و سخنرانی در پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو)، مواضع و پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه تقویت مناسبات منطقه ای و بین المللی و افزایش سطح همکاری ها و تبادلات اقتصادی کشورهای عضو سازمان اکو را تشریح و تبیین کرد.
جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و جمهوری آذربایجان، ۱۰ عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو را تشکیل می دهند.
۷ آذر ۱۴۰۰
کد خبر : ۱,۷۵۴

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.