12
مدیرعامل شرکت نفت خزر بیان کرد

گام دوم انقلاب و ضرورت توسعه منابع نفتی خزر

گام دوم انقلاب و ضرورت توسعه منابع نفتی خزر
مدیرعامل شرکت نفت خزر ضمن تشریح دستاوردهای شرکت نفت خزر در دوران پس از انقلاب اسلامی بر ضرورت توسعه منابع نفتی خزر تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت خزر، مراد کمالی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا ضمن گرامیداشت دهه مبارک فجر و پیروزی انقلاب اسلامی گفت: موفقیت‌های شرکت نفت خزر را می‌توان یکی از مهمترین دستاوردهای صنعت نفت ایران پس از انقلاب اسلامی در نظر گرفت زیرا در اوج تحریم‌ها، ورود به حیطه آب عمیق و انجام موفق عملیات حفاری در سال ۱۳۹۱ دستاوردی است که پیش از انقلاب اسلامی سابقه آن وجود نداشته و این موضوع به خوبی ثابت‌ کننده توانمند شدن صنعت نفت ایران طی ۴۰ سال نخست انقلاب، با وجود همه کاستی‌هاست.

 
وی افزود: شرکت ملی نفت ایران با ساخت سکوی نیمه‌ شناور ایران امیرکبیر در عمل توان فناورانه خود را افزایش داده که این مهم به‌ همت متخصصان داخلی کشور حاصل شده است.
 
مدیرعامل شرکت نفت خزر تصریح کرد: حال که در چهل و سومین سالروز پیروزی انقلاب‌ اسلامی قرار داریم، ارزش موفقیت‌های حاصله بیش از پیش نمایان شده است؛ منطقه ژئوپلیتیک دریای خزر مهم‌ترین منطقه در بازار انرژی دنیا از نظر ذخایر هیدروکربوری است؛ دریای خزر با ذخایر سرشار خود در میان سه منطقه پر مصرف انرژی دنیا چین، اروپا و هند قرار گرفته و این موضوع که شرکت ملی نفت ایران امروزه توانایی انجام عملیات در بکرترین بخش حوضه خزر جنوبی را دارد، نشان‌دهنده سیاست درست جمهموری اسلامی ایران در دهه ۸۰ و سرمایه‌گذاری در ایجاد زیرساخت‌های لازم از جمله ایجاد شرکت نفت خزر است.
 
کمالی با بیان اینکه توانمندی‌های شرکت نفت خزر شرایطی را فراهم کرده تا بهره‌برداری از آن‌ها کاملا در چهارچوب برنامه‌های گام دوم انقلاب قرار بگیرد، گفت: ظرفیت‌های عظیم ذخایر هیدروکربوری ایران در دریای خزر به‌ قدری قابل‌ توجه است که در صورت اجرای برنامه‌های توسعه‌ای، ضمن برداشت بهینه از این ذخایر شاهد تقویت استقلال و آزادی کشور و ارتباط با عزت در روابط خارجی و تأمین منافع ملی خواهیم بود.
 
وی تصریح کرد: بر اساس اقرار متخصصان آمریکایی، این پتانسیل‌ شرایطی را ایجاد کرده است که صاحبان سرمایه در اروپا و آسیا بدون توجه به تحریم‌ها مایل به مذاکره با شرکت ملی نفت ایران هستند و شرکت نفت خزر نیز با مدیریت صحیح موضوع طی دهه پیش رو برنامه‌ریزی درآمدزایی ارزی سرشاری برای کشور دارد که به معنای بهره‌برداری به‌ موقع از ذخایر هیدروکربوری دریایی خزر در پنجره زمانی باقی‌ مانده برای توسعه اقتصادی کشور است؛ در حالی که با توجه به تجربه ۱۰۰ سال اخیر در ایران و منطقه، بر اساس مطالعات، توسعه ذخایر دریای خزر کاملا دریا محور است و انجام آن کوچکترین آسیبی به محیط زیست سواحل شمالی کشور وارد نمی‌کند.
 
مدیرعامل شرکت نفت خزر ادامه داد: از سوی دیگر محدوده فعالیت و فناوری خاص عملیات در آبهای عمیق به‌گونه‌ای است که با اجرای برنامه‌های شرکت نفت خزر شاهد توسعه فناوری کشور خواهیم بود.
 
کمالی افزود: همواره در دنیا فعالیت‌های پرچمدار فناورانه، زمینه‌ساز توسعه فناوری هستند و از این نظر شرکت نفت خزر در صنعت نفت جایگاه ویژه‌ای را داراست، در این زمینه ساخت ناوگان و انجام تعمیرات آن زمینه‌ساز شکل‌گیری و حضور پیمانکاران توانمند در منطقه خواهد بود که ضمن ایجاد اشتغال کمکی بسزا نیز به توسعه پایدار کشور خواهد کرد.
 
وی اضافه کرد: در کوتاه مدت شرکت نفت خزر از مسیر پروژه‌های زیربنایی خود همچون پروژه لرزه‌نگاری در سواحل استان گلستان و پروژه حفاری در آبهای کم‌عمق استان گیلان، ضمن ایجاد زمینه مناسب توسعه آینده، اشتغال‌زایی محلی را در دستور کار قرار داده است تا نسبت به انجام مسئولیت اجتماعی شرکت ملی نفت ایران در پرتراکم‌ترین منطقه جمعیتی کشور اقدام‌های لازم را انجام داده باشد.
 
مدیرعامل شرکت نفت خزر در پایان گفت: جایگاه ویژه نفت خزر شرایطی فراهم کرده که تنها با بهره‌برداری از انگیزه‌های بالای مدیریتی، نیروهای خلاق، با دانش، پر انرژی و جوان در بستر مناسب فرهنگ ایرانی اسلامی، امکان استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها وجود داشته باشد. این موضوع به این معنی است که شرکت بستر مناسبی برای تربیت نسل آینده در پیشبرد اهداف گام دوم انقلاب خواهد بود که در همین زمینه تغییر ساختار به‌ منظور افزایش توانمندی سازمان و حفظ چابکی در دستور کار قرار گرفته است. امید است در سایه برکت خون شهدا و منویات مقام معظم رهبری و با سیاست‌گذاری درست در شرکت ملی نفت ایران، بتوانیم در انجام این مأموریت خطیر سربلند باشیم.
۲۰ بهمن ۱۴۰۰
کد خبر : ۱,۸۰۲

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.