12
وزیر نفت:

توسعه صنعت گاز در جهان مستلزم سیاست‌زدایی از تجارت انرژی است

توسعه صنعت گاز در جهان مستلزم سیاست زدایی از تجارت انرژی است
وزیر نفت گفت: توسعه صنعت گاز در جهان و تحقق امنیت عرضه و تقاضای گاز طبیعی در بازارهای جهانی مستلزم صلح جهانی و سیاست‌زدایی از تجارت انرژی است.
به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی امروز (جمعه، ۱۱ اسفندماه) در نشست فوق‌العاده وزارتی ویژه برگزاری هفتمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در الجزایر اظهار کرد: باعث افتخار است که از طریق ارائه سخنرانی کوتاهی بتوانم در این نشست که به‌منظور برگزاری هفتمین اجلاس سران مجمع تشکیل شده اراده قلبی خود را برای پیوستن به جمع وزیران مجمع کشورهای صادرکننده گاز ابراز کنم.
 
وی افزود: ابتدا لازم می‌دانم اشاره کنم به اینکه رژیم صهیونیستی همچنان مشغول کودک‌کشی و نسل‌کشی در پیش چشمان جهانیان است و من ضمن محکوم کردن، با این ملت مظلوم هم‌دردی و برای مردم مظلوم و ستمدیده فلسطین دعا می‌کنیم و امیدواریم نصرت الهی شامل حالشان شود.
 
وزیر نفت تصریح کرد: از دولت الجزایر برای میزبانی این نشست‌ها در شهر زیبای الجزیره سپاسگزاری و از مهمان‌نوازی ملت و دولت جمهوری خلق دموکراتیک الجزایر قدردانی می‌کنم، مطمئنم این نشست همانند دیگر نشست‌های گذشته محفلی برای تبادل‌نظر و تصمیم‌های سازنده درباره آینده مجمع فراهم می‌کند.
 
اوجی ادامه داد: برگزاری هفت دوره نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در طول عمر این سازمان بین‌الدولی نوپا بیش از هر واقعیتی نشانه قوی از همگرایی همبستگی و عزم اعضای آن برای پیگیری اهداف مجمعی دارد که در سال ۲۰۰۱ در تهران پایه‌های اولیه آن بنا گذاشته شد. در این سال‌ها کشورهای عضو مجمع با پیگیری اهداف خود و با تکیه بر همکاری و هماهنگی موفق به ایجاد سازمانی مطرح در عرصه بین‌المللی و تقویت جایگاه مجمع در عرصه انرژی جهان شده‌اند.
 
وی گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های گزارش چشم‌انداز مجمع کشورهای صادرکننده گاز تجارت جهانی این سوخت پاک تا سال ۲۰۵۰ میلادی حدود ۳۶ درصد افزایش خواهد داشت و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ سهم گاز طبیعی در ترکیب انرژی جهان از سهم زغال‌سنگ پیشی گیرد و تا سال ۲۰۴۰ به‌عنوان منبع اصلی انرژی جهان تبدیل شود، گاز طبیعی می‌تواند با جایگزینی سوخت‌های سنتی کیفیت هوا را بهبود بخشد و در کنار انرژی‌های تجدیدپذیر مسیری ممکن و مقرون‌به‌صرفه را برای انتقال انرژی مهیا کند.
 
وزیر نفت تصریح کرد: تحولات ژئوپلیتیکی و منطقه‌ای که طی دو سال اخیر رخ داد نشان داده است گاز طبیعی و تجارت بین‌المللی آن همچنان به‌عنوان عاملی حیاتی در امنیت انرژی جوامع بشری جهان به‌شمار می‌آید و با وجود گام‌های برداشته‌شده برای نیل به اهداف محیط ژئوپلیتیکی و زیستی و آزادسازی بازارهای انرژی هر جایی که امنیت انرژی کشورها با مخاطره‌های جدی روبه‌رو می‌شود، سیاستگذاری‌های انرژی به تأمین امنیت انرژی کشورشان بر دیگر اهداف اولویت می‌یابد.
 
اوجی اظهار کرد: ما همگی شاهد آن بودیم که اتحادیه اروپا که طی دهه‌های گذشته همواره پیشگام سیاست‌های آزادسازی انرژی بوده و مقررات‌زدایی بازارهای نفت و گاز تأکید داشته است زمانی که با بحران کمبود گاز روبه‌رو شد به اعمال سیاست‌های غیر بازاری مانند سقف قیمتی روی‌ آورد و مانع از عملکرد کامل سازوکار بازار شد.
 
وی افزود: توسعه صنعت گاز در جهان و تحقق امنیت عرضه و تقاضای گاز طبیعی در بازارهای جهانی مستلزم صلح جهانی و سیاست‌زدایی از تجارت انرژی است. بر این اساس تنش‌های ژئوپلیتیکی و اعمال هرگونه تحریم یکجانبه یا چندجانبه در تعارض با اصول و موازین حقوق و امنیت انرژی جوامع با مخاطره روبه‌رو می‌کند، شایان یادآوردی است قربانیان به مخاطره انداختن امنیت انرژی مردم عادی و به‌ویژه کشورهای در حال توسعه هستند.
 
وزیر نفت ادامه داد: اینجانب تأکید دارم ارتقای جایگاه مجمع در بازارهای جهانی گاز و ایفای نقش مؤثرتر برای رشد و توسعه کشورهای در حال توسعه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است. بر این اساس پیشنهاد می‌کنم همفکری‌ها و همکاری‌های جمعی اعضای مجمع در سطوح راهبردی مدیریتی و فنی ارتقا یابد. معتقدم تبادل تجارب موفق میان کشورهای عضو در سطوح یادشده در این میان اهمیتی بسزا دارد.
 
اوجی گفت: مطالعه پیش‌نویس بیانیه تهیه‌شده برای هفتمین نشست سران نیز حاکی از اتفاق نظر همه کشورهای عضو در جی‌ئی‌سی‌اف درباره نقش کلیدی و فزاینده گازطبیعی در تأمین نیازهای انرژی توسعه پایدار و دوران گذار انرژی با تکیه بر ویژگی منحصربه‌فرد این حامل انرژی است، تأکید حق حاکمیت کشورهای عضو بر منابع گاز محکوم کردن تحریم یکجانبه و خارج از چارچوب سازمان ملل متحد، افزایش همکاری برای عرضه مدوام گاز به بازارهای جهانی، مشارکت در زمینه‌های فنی و فناورانه و افزایش مصرف گاز در بخش حمل‌ونقل از مهم‌ترین موارد مطرح‌شده در بیانه است که مورد توافق جمعی قرار گرفته است.
 
وی تصریح کرد: اینجانب معتقدم پیام اصلی این بیانه نشان دادن مسئولیت مشترک ما برای ارتقای آینده پایدار و ایمن در بخش انرژی برای همه است. رویکرد ما به‌عنوان اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز که بیشترین ذخایر گاز طبیعی را در اختیار داریم برای عرضه بیشتر گاز طبیعی به بازار جهانی رویکردی با جنبه‌های انسان دوستانه، عدالت‌محور، دوستدار محیط زیست و کمک به دسترسی همه جوامع به انرژی در جهان است.
 
وزیر نفت افزود: ایران به‌عنوان یكی از بزرگ‌ترین دارندگان ذخایر اثبات شده گاز طبیعی جهان و یکی از بزرگ‌ترین دارندگان شبکه توزیع داخلی گاز طبیعی دنیا برای هرگونه همکاری در بخش‌های اکتشاف، حفاری، توسعه بهره‌برداری و توزیع گاز طبیعی آمادگی دارد. تحقق این امر مستلزم افزایش توان و مدیریت راهبردی و قابلیت‌های فنی مهندسی است که در این باره تشویق سرمایه‌گذاری‌های مشترک خارجی نقشی برجسته ایفا خواهد کرد. این راهبرد، راهبردی جمعی است و از طریق آن توان فناورانه کشورهای عضو مجمع در زنجیره توسعه صنعت گاز طبیعی تقویت خواهد شد.
 
اوجی اظهار کرد: از این رو من از همه کشورهای عضو جی‌ئی‌سی‌اف می‌خواهم که با اجماع برای تقویت همکاری و گفت‌وگوی بین‌المللی استقبال کنیم. علاوه بر این ما باید در برابر تأثیرات منفی تحریم‌های یکجانبه که نه‌تنها پیشرفت کشورهای تولیدکننده، بلکه برنامه جهانی محیط زیست را نیز مختل می‌کند، دفاع کنیم. این مسئولیت مشترک ما برای ارتقای یک آینده انرژی پایدار و ایمن برای همه است. همان‌طور که امروز در اینجا گرد هم می‌آییم اجازه دهید با تعریف پروژه‌های مشترک و شراکت‌های راهبردی و استفاده از زیرساخت‌های ایجادشده جی‌ئی‌سی‌اف گامی عملی برای دستیابی به اهداف مجمع برداریم.
 
وی تصریح کرد: همکاران ما طی هفت نشست عالی‌رتبه به ریاست نماینده محترم الجزایر و همکاری دبیرخانه و بهره‌گیری از تجربه‌های نیروهای تخصصی کشورهای عضو زحمات زیادی را برای تدوین پیش‌نویس بیانیه هفتمین نشست سران متحمل شده‌اند. امیدوارم نشست وزارتی فوق‌العاده نیز بتواند با همکاری و همفکری شما عزیزان پیش‌نویس بیانیه را نهایی کند.
 
وزیر نفت اظهار کرد: اطمینان دارم با برنامه‌ریزی‌های عالی دولت محترم الجزایر هفتمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در سطح عالی برگزار خواهد شد و توجه جهانیان را به این نشست مهم و پیام‌های آن جلب خواهد کرد.
 
اوجی افزود: در پایان لازم می‌دانم از جناب محمد عرقاب، وزیر معادن و انرژی الجزایر ریاست نشست فوق‌العاده، فتیحه نفاح، رئیس هیئت عالی‌رتبه، شیخ میشال، رئیس هیئت اجرایی و دیگر اعضای هیئت عالی‌رتبه قدردانی کنم، همچنین از تلاش‌های محمدحامل، دبیرکل و کارکنان توانمند دبیرخانه مجمع تشکر و سپاسگزاری کنم.
 
وی گفت: در پایان فرصت را غنمیت می‌شمارم و از همه شما عزیزان دعوت می‌کنم برای شرکت در بیست‌وششمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز که قرار است در پایان سال ۲۰۲۴ میلادی در ایران برگزار شود به جمهوری اسلامی ایران تشریف بیاورید.
۱۲ اسفند ۱۴۰۲
کد خبر : ۲,۰۷۰

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.