12

۷ تفاهمنامه همکاری شرکت ملی نفت ایران برای توسعه میادین گازی امضا می‌شود

تفاهمنامه همکاری شرکت ملی نفت ایران برای توسعه میادین گازی امضا می شود
هفت تفاهمنامه همکاری با هدف مطالعه توسعه میدان‌های گازی و تولید روزانه 127 میلیون متر مکعب در روز بین شرکت ملی نفت ایران با هلدینگ‌ها، شرکت‌های پتروشیمی و شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی به ارزش 6.4 میلیارد دلار امضا می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مراسم امضای تفاهم‌نامه طرح های توسعه میادین گازی با هلدینگ ها، شرکت‌های پتروشیمی و شرکت‌های اکتشاف و تولید با حضور جواد اوجی وزیر نفت و محسن خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران صبح سه شنبه، ۱۱ اردیبهشت ماه برگزار می شود.

شرکت ملی نفت ایران در دولت سیزدهم در راستای تأمین پایدار و رفع ناترازی گاز کشور و تأمین خوراک صنایع پتروشیمی، اقدامات گسترده‌ای را طرح‌ریزی و اجرا کرده است. در این راستا می‌توان به انعقاد قرارداد و اجرای طرح های توسعه فاز 11 پارس جنوبی، توسعه فاز یک میدان گازی کیش، پروژه‌های جمع آوری گازهای مشعل، طرح‌ ضربتی توسعه میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی و .... اشاره کرد.
شرکت ملی نفت ایران در راستای تحقق اهداف در نظر گرفته شده و توسعه میادین گازی کشور با استفاده از ظرفیت ها و توانمندی‌های شرکت های ایرانی، مذاکرات متعددی را با هلدینگ ها، شرکت‌های پتروشیمی و شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی انجام داده است. در نتیجه این اقدامات، تفاهم‌نامه های مطالعه توسعه 16 میدان گازی در جنوب، جنوب غرب کشور و خلیج همیشه فارس با تخمین حجم سرمایه‌گذاری 6.4 میلیارد دلار و با هدف تولید حدود 128 میلیون متر مکعب گاز در روز با هلدینگ ها و شرکت‌های پتروشیمی و شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی امضا می شود.
با تکمیل مطالعات تفاهمنامه های مذکور و انعقاد و اجرایی سازی قراردادهای آنها، ضمن افزایش تولید گاز کشور و رفع ناترازی آن، پیش‌بینی می‌شود 25 هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم به ویژه در استان ها و شهرهای محل اجرای طرح ها ایجاد شود. ضمنا براساس برنامه ریزی صورت گرفته یک درصد از حجم سرمایه‌گذاری ذکر شده برای انجام مسئولیت‌‌های اجتماعی شرکت ملی نفت ایران به ویژه در مناطق نفتخیز صرف خواهد شد.
در این طرح ها، برای نخستین بار هلدینگ‌ها و شرکت های پتروشیمی به منظور تامین پایدار خوراک مورد نیاز مجموعه‌های خود اقدام به مطالعه و توسعه بالادستی میادین گازی کشور می‌کنند که گامی موثر در راستای تأمین مطمئن و پایدار خوراک این صنایع، استفاده از سرمایه های انباشته شده در این مجموعه‌ها، استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و سرمایه‌گذاری های انجام شده در صنایع پتروشیمی و ثروت آفرینی برای کشور است.
بر اساس این گزارش، تفاهمنامه توسعه میادین گازی زیره و خارتنگ و ساختار اکتشافی دارنگ، توسعه میادین گازی سفید زاخور، سفید باغون و هالگان، توسعه مخازن خامی زیلایی و کارون و جمع آوری گازهای همراه مسجدسلیمان، توسعه میدان گازی عسلویه غربی و ایستگاه تقویت فشار کنگان، توسعه مخازن خامی شهیدان، زیلایی و کارون، توسعه میادین گازی میلاتون و رودک، بینک و رگ سفید و توسعه میادین گازی اهواز و مارون خامی سه شنبه با حضور وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیران ارشد صنعت نفت امضا خواهد شد.
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد خبر : ۲,۰۹۱

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.