12
شرکت نفت خزر / نمایش جزییات خبر

آمریکا برای ایجاد خط لوله گاز دریای خزر تلاش می کند

مسکو - سرگئی میخییف رییس مرکز فناوری های سیاسی روسیه اعلام کرد: آمریکا برای ایجاد خط لوله گاز دریای خزر تلاش می کند و روبرت بلیک معاون وزیر امور خارجه این کشور با این هدف به برخی کشورهای آسیای میانه ازجمله ترکمنستان سفر می کند

 
آمریکا برای ایجاد خط لوله گاز دریای خزر تلاش می کند


مسکو - سرگئی میخییف رییس مرکز فناوری های سیاسی روسیه اعلام کرد: آمریکا برای ایجاد خط لوله گاز دریای خزر تلاش می کند و روبرت بلیک معاون وزیر امور خارجه این کشور با این هدف به برخی کشورهای آسیای میانه ازجمله ترکمنستان سفر می کند

به گزارش ایرنا، میخییف روز شنبه در گفت و گو با رادیو دولتی صدای روسیه گفت: سفر بلیک به عشق آباد در رابطه با تمایل آمریکا برای احداث خط لوله گاز دریای خزر است که گاز ترکمنستان را از طریق منطقه قفقاز به اروپا انتقال خواهد داد

وی افزود:سفر معاون وزیر امورخارجه آمریکا به کشورهای آسیایی مرکزی روز 15ماه جاری میلادی از ترکمنستان آغاز می شود و بلیک بامقامهای ارشد این کشور دیدار و باآنها درباره مسایل منطقه ای و موضوعات همکاریهای دوجانبه ازجمله در زمینه انرژی گفت وگو می کند
معاون وزیر امورخارجه آمریکا روز 16ماه ژانویه جاری به بیشکک پایتخت قرقیزستان سفر خواهد کرد.

به گفته میخییف، آمریکا به منطقه آسیای مرکزی توجه خاص دارد که در وهله اول به دلیل منابع غنی این منطقه بویژه نفت و گاز می باشد.

وی افزود:آمریکا امیدوار است که با انتقال منابع انرژی این منطقه به اروپای غربی از طریق دریای خزر از میزان وابستگی غرب به مواد انرژی زای روسیه بکاهد.
تحلیلگر روس همچنین معتقد است که آمریکا برای جلوگیری از همگرایی کشورهای جامعه همسود تلاش می کند و این مساله در برنامه سفر بلیک به کشورهای آسیای مرکزی قرار دارد.

وی افزود: هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا مخالفت کشورش را با همگرایی کشورهای همسود و احیای شوروی سابق اعلام کرد.

شورای اتحادیه اروپا روز دوشنبه 12 سپتامبر سال گذشته تصمیم گرفت با جمهوری آذربایجان و ترکمنستان برای احداث خط لوله گاز در خزر وارد مذاکره شود. هدف از این اقدام اتحادیه اروپا کاهش وابستگی گاز به روسیه، تنوع مسیر گازی به اروپا و همچنین دورزدن روسیه برای انتقال گاز دریای خزر اعلام شده است.

دراین ارتباط مقام های باکو و عشق آباد مذاکراتی را با سران اتحادیه اروپا انجام داده اند و این گفت وگوها مورد حمایت آمریکا قرار گرفته است.

روسیه بارها مخالفت خود را با حداث خط لوله گاز از طریق دریای خزر اعلام کرده و آن را برای محیط زیست دریای خزر خطرناک دانسته است.

سرگئی دانسکوی وزیر منابع طبیعی و محیط زیست روسیه به تازگی طرح خط لوله گاز دریای خزر را که برخی کشورهای ساحلی این دریا برای احداث آن با اتحادیه اروپا وارد مذاکره شده اند، نگران کننده توصیف کرد.
وی گفت: طرح خط لوله گاز دریای خزر مایه نگرانی است، زیرا که ممکن است به محیط زیست این پهنه آبی مهم صدمه جبران ناپذیری وارد کند.
وزیر منابع طبیعی و محیط زیست روسیه افزود: موضع ما نسبت به این خط لوله بر ارزیابی های کارشناسی استوار است و معتقدیم که باید در این زمینه به نقطه نظرات کارشناسان توجه شود

منبع :خبرگزاری ایرنا
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲
تعداد بازدید : ۴۹۹
کد خبر : ۷۱۹

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.